Naci Görür'den uyarı: Bu fay üzerinde yeni depremler olabilir

Görür, yeni açıklamalarda bulundu

Naci Görür'den uyarı: Bu fay üzerinde yeni depremler olabilir

Elazığ'ın Sivrice ilçesinde meydana gelen ve çevre illerden de hissedilen 6.8'lik deprem için daha önce kritik  uyarılarda bulunan Prof. Dr. Naci Görür, yeni açıklamalarda bulundu. CNN Türk yayınına katılan Görür, önemli konulara değineren, "Doğu Anadolu fay hattının uyandığını" söyledi.

Görür, "Palu ve Bingöl arasına ve Sivrice, Malatya ve Adıyaman yöresine artık dikkatli bakmak lazım" dedi, Son büyük depremini 1513 yılında yaşayan Maraş için ise ayrı bir parantez açtı.

Bilim Akademisi Üyesi Prof. Dr. Naci Görür, üç ay önce yine bir canlı yayında Elazığ depremine karşı uyarı yapmıştı. 6 Ekim 2019 tarihinde CNN Türk'te depremle ilgili açıklamalarda bulunan Görür, bu kez Türkiye'nin deprem haritası üzerinde inceleme yaparak, olası depremleri nokta atışıyla işaret etti.

Görür, Kuzey Anadolu ve Doğu Anadolu fay hatlarını ele aldı. Kuzey Anadolu fay hattının Marmara Bölgesi'nde büyük bir depreme sebebiyet vereceğini söyledi. Uzun yıllardır uyuyan ama Elazığ depremiyle uyanan Doğu Anadolu fay hattına da dikkat edilmesi gerektiğini belirtti.

DOĞU ANADOLU FAY HATTI UYANDI

Naci Görür'ün yaşanan son deprem sonrası açıklamaları şöyle:

Şimdi bu 6.8'lik deprem yer bilimciler açısında şunu ifade ediyor: Uyumakta olan uzun dönemdir aktif olmayan deprem Doğu Anadolu fay hattı uyandı.

Kuzey Anadolu fayı ile Doğu Anadolu fayı Karlıova'da birleşiyorlar.

Bu deprem Kuzey Anadolu fay hattına benzer şekilde büyük depremler üreterek enerjisini boşaltabilir.

1822'den başlayıp devam eden tarihi depremler 7 şekilde depremler üretmiş. Bu fay harekete başladığına göre ister istemez böyle bir düşünce doğuyor.

Bu deprem sığ bir deprem. Ne kadar kırdığını ben bilmiyorum ama 33 km olabilir.

Büyük bir depremdir. O nedenle beklenen yerde olmuştur.

Bu depremden sonra özellikle Palu ve Bingöl arasına ve Sivrice - Malatya - Adıyaman yöresine artık dikkatli bakmak lazım. Zaten orada birikmiş olan enerjiyi daha fazla arttırmış olabilir.

Görüyorsunuz işte Karlıova bura Doğu Anadolu fayı Hatay'a kadar geliyor.

Bu iki fay boyunca Anadolu batıya doğru hareket ediyor. Dolayısıyla Anadolu'nun bu hareketi bu fay boyunca kimi yerleri kilitleyerek enerji birikimine neden oluyor. Kuzey Anadolu fayı büyük ölçüde 20.YY'da enerjisini boşalttı.

KAHRAMANMARAŞ'TA DEPREM OLABİLİR

Kahramanmaraş'ta da deprem olabilir. Kahramanmaraş bölgesinde en son deprem 1513. Anormal bir zaman geçmiş. O halde burası da depreme gebe bir yer. Buralara da özellikle dikkat etmek lazım.

Şimdi Elazığ ve yöresinde bu depremin kırıldığı yerlerde bir rahatlama oldu. Ama yer bilimci olarak bizler rahatlamadık. Doğu Anadolu fayı bir uyanış içerisinde. Belirli bir periyotta deprem üretmeye başlayabilir.

Can kaybı yine şükrediyoruz görece olarak az ama yapısal hasar çok fazla.

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER