Müstakbel Genelkurmay Başkanı belli oldu

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül kararnameyi onayladı…

Müstakbel Genelkurmay Başkanı belli oldu

Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Erdal Ceylanoğlu'nun emekliliğin istemesi nedeniyle boşalan göreve Jandarma Genel Komutanı Org. Necdet Özel atandı.

Org. Necdet Özel, komutanların emeklilik istemelerin ardından Başbakan Erdoğan'la görüşmüştü.

Başbakanlık'taki görüşmenin ardından Erdoğan ve Özel Köşk'e çıkmıştı.

Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Necdet Özel Kara Kuvvetleri Komutanı olarak atandı.

Özel'in ardından yeni Genelkurmay Başkanı olması bekleniyor.

 

Necdet Özel kimdir?

Orgeneral Necdet Özel 1950'de Ankara’da doğdu...

1969 yılında Kara Harp Okulundan, 1970 yılında Piyade Okulundan mezun oldu.

1978 yılına kadar, Kara Kuvvetleri Komutanlığına bağlı çeşitli birliklerde Takım ve Bölük Komutanı olarak görev yapan Orgeneral Özel, 1980 yılında Kara Harp Akademisinden mezun oldu.

Kurmay subay olarak sırasıyla; Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Karargâhında Harekât Plan Subaylığı, Kara Kuvvetleri Genel Sekreterliğinde Şube Müdürlüğü ve Genel Sekreterlik, Kara Harp Okulu Kurmay Başkanlığı, 17’nci Piyade Alay Komutanlığı görevlerini yürüttü.

Orgeneral Necdet Özel, 1995 yılında Tuğgeneralliğe terfi etmiş ve bu rütbede 172’nci Zırhlı Tugay Komutanlığı ile Kara Kuvvetleri İç Güvenlik Harekât Dairesi Başkanlığı yapmış ve 1999 yılında Tümgeneralliğe terfi etti.

Tümgeneral rütbesi ile 39’uncu Mekanize Piyade Tümen Komutanlığı ile Kara Harp Akademisi Komutanlığı yaptı ve 2003 yılında Korgeneralliğe terfi etti.

Korgeneral rütbesi ile 7’nci Kolordu Komutanlığı ve K. K. Eğitim ve Doktrin Komutan Yardımcılığı yaptı ve 2007 yılında Orgeneralliğe terfi etti.

Orgeneral rütbesi ile 2007- 2008 yılları arasında Ege Ordusu Komutanlığı, 2008- 2010 yılları arasında da 2’nci Ordu Komutanlığı yapmış ve 4 Ağustos 2010 tarihinde Jandarma Genel Komutanlığı görevine atandı.

TSK Üstün Cesaret ve Feragat Madalyası ile TSK Üstün Hizmet Madalyası sahibi olan Orgeneral Necdet ÖZEL, bayan Kamuran ÖZEL ile evlidir ve bir çocuk babası. İngilizce biliyor.

YORUM EKLE