Murat Yetkin: İktidar cephesinde iki senaryo konuşuluyor; Erdoğan, Bahçeli ile yola devam etmeyebilir

Gazeteci- yazar Murat Yetkin, kulis bilgisini paylaştı

Murat Yetkin: İktidar cephesinde iki senaryo konuşuluyor; Erdoğan, Bahçeli ile yola devam etmeyebilir

Gazeteci- yazar Murat Yetkin, Cumhur İttifakı cephesinde iki senaryonun konuşulduğunu, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile yola devam etmeyebileceğini yazdı. 

Murat Yetkin'in, "Ankara’da iki cephede iki senaryo belirginleşiyor" başlığıyla yayımlanan yazısının bir bölümü şöyle: 

Albayrak AK Parti tabanında dile getirilemeyen rahatsızlıkların başında geliyordu; aile üyesiydi.

Bir başka rahatsızlık da MHP lideri Devlet Bahçeli’nin artık sadece hükümet işlerine değil, AK Parti işlerine de karışmaya başlaması. Şimdi Bülent Arınç günah keçisi yapılarak fırtına atlatılmış görünüyor ama sıranın kimde olacağı meçhul.

Cumhur İttifakı cephesindeki birinci senaryo, Erdoğan’ın Bahçeli ile devam etmesi. Bu senaryoyla AK Parti içindeki rahatsızlık ara sıra ses yükseltilip fıkradaki gibi “kuzu değiştirilerek” 2023 seçimi bulunmaya çalışılır. O aşamadaki hamle ise 2023 seçiminin hemen öncesinde erken seçim kararı ilanıyla Erdoğan’ın bir kez daha aday olabilmesinin yolunun açılması olabilir. Bu senaryo ile köklü reformlar değil ancak Bahçeli’nin iznini alan idari ve ekonomik düzenlemeler yapılabilir.

İkinci senaryo Erdoğan’ın Bahçeli ile devam etmemesi. Bu durumda Cumhurbaşkanlığını koruması hala mümkün ama başka partilerle uzlaşma yoluyla gidilecek bir Anayasa değişikliği üzerinden. Hem Meclis’in ve yargının güçlendirilmesi hem de Erdoğan’ın cumhurbaşkanı kalması uzlaşmayla mümkün. Ve sadece İYİ Parti’nin yetmeyeceği de açık.

Güncelleme Tarihi: 27 Kasım 2020, 17:48

YORUM EKLE
YORUMLAR
ALKOLLÜ VATANDAS
ALKOLLÜ VATANDAS - 7 ay Önce

NE KADAR KORUMAYA CALISIRLARSA CALISSINLAR YILLARIN PISLIGI BU ADAMIN ÜZERINE YAPISACAK!!!!
ORTADA ÖNE SÜRÜLECEK ADAM KALMADI!!!!
ALLAH HAKKIMIZDA HAYIRLISINI EYLESIN ;)))

SIRADAKİ HABER