Murat Yetkin: Erdoğan samimi değil veya mutfakta biri var

Murat Yetkin, bugünkü köşesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın reform açıklamalarına tepki gösterdi

Murat Yetkin: Erdoğan samimi değil veya mutfakta biri var

Gzeteci-yazar Murat Yetkin, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın reformla ilgili yaptığı açıklamaları değerlendir. Erdoğan'ın sözlerini samimi bulmayan Yetkin, "Erdoğan reform sözlerini dostlar alışverişte görsün kabilinden söylüyor, bir yandan bildiğini okuyor, yani samimi değil. Ya da reklamlardan aldığımız yaygın deyimle 'mutfakta biri var' ve ortalığı karıştırıyor" dedi. 

Murat Yetkin'in, "Ne reform atılımı ama? Yoksa yine mutfakta biri mi var?" başlığıyla yayımlann yazısı şöyle: ,

Bir süre öncesine dek Erdoğan’ın yakın çevresinde bulunan araştırmacı İbrahim Uslu, 18 Kasım’da Gazete Pencere’deki yazısında iktidarın reform söylemine tabanda “güvensizlik” söz konusu olduğunu söylemiş. İlk yapılması gerekenin “hatalar yapıldığını kabul edip” bu hatalardan derslerin çıkarıldığını “seçmene ispat etmek” olduğunu da yazmış.

Bana kalırsa bütün bu gelişmelerde ABD’de Joe Biden’ın seçilmiş olmasının da payı var. Erdoğan’ın “dünya değişiyor” demesi sadece Covid değil. Ekonomiyi toparlamanın yolunun ABD ve AB ile yeni bir ilişki zemini bulmaktan geçtiğini nihayet gördü. Ama söz verdiği reformları Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi denilen Erdoğan-Bahçeli icadında yapıp uygulaması mümkün değil; güçlü Meclis, bağımsız yargı ve bağımsız basın gerekiyor.

Dolayısıyla ya Erdoğan reform sözlerini dostlar alışverişte görsün kabilinden söylüyor, bir yandan bildiğini okuyor, yani samimi değil. Ya da reklamlardan aldığımız yaygın deyimle “mutfakta biri var” ve ortalığı karıştırıyor. Birkaç yıl öncesine dek mutfakta Fethullahçılar var dediğimizde kötü kişi oluyorduk. Şimdi anlaşılan başkaları var. Şimdi Erdoğan’ı “kandırma” sırası onlarda. İnanıyorsanız eğer.


YORUM EKLE
YORUMLAR
ittifak + maf
ittifak + maf - 1 hafta Önce

Erdoğanın ne kadar samimi olduğu mafya babalarının da cumhur ittifakı adına '' konuştukları''ndan anlaşılmıyor mu? Tersi doğru olsa savcılar harekette geçer. Bekle gör...

SIRADAKİ HABER