Murat Oğraş Rixos Otel'de staj yaparken hayatını kaybeden oğlu için hukuk mücadelesi veriyor

Olayla ilgili sır perdesi hala aralanamadı

Murat Oğraş Rixos Otel'de staj yaparken hayatını kaybeden oğlu için hukuk mücadelesi veriyor

Haber: Muzaffer Demirsoy

İş insanı Fettah Tamince'ye ait Antalya'daki Rixos otelinde staj yaparken 2011 yılında şüpheli bir şekilde hayatını kaybeden 16 yaşındaki Burak Oğraş'ın ölümüyle ilgili soruşturmayı yürüten savcılık, Adalet Bakanlığı'na kanun yararına bozma konusunda yazı gönderdi.

Olayla ilgili başlatılan soruşturmada, babanın çabasıyla 6 şüpheli tespit edildi, haklarında gözaltı işlemi yapıldı ve ifadeleri alınmıştı. İfadelerin ardından Antalya 3. Sulh Ceza Hakimliği takipsizlik kararıyla dosyayı kapatmıştı.

Antalya'daki Rixos Lares Hotel'de staj yapan 16 yaşındaki Burak Oğraş, 2011 yılında otelin tahsis ettiği pansiyonda hayatını kaybetti. 16 yaşındaki çocuğun cansız bedeni, pansiyonun önünde yer alan ve içinde su olmayan havuzda bulundu.

Birçok “FETÖ soruşturması”nda adı geçen işadamı Fettah Tamince’ye ait Antalya Rixos Otel'de şüpheli şekilde hayatını kaybeden 16 yaşındaki stajyer Burak Oğraş’ın ölümü üzerinden 9 yıl geçti. Olayla ilgili sır perdesi hala aralanamadı. Dönemin Antalya İl Emniyet Müdürü Ali Yılmaz'ın olaydan yaklaşık 1 yıl sonra emekli olması ve sonrasında Antalya Rixos Otel Yönetim Kurulu Direktörü görevine getirilmesi kafaları karıştırdı. 9 yıldır hukuk mücadelesi veren baba Murat Oğraş ile konuştuk.

Oğlunuz Burak Oğraş’ın ölüm haberini nasıl öğrendiniz? Rixos Otel yetkileri size ölümle ilgili bir açıklama yaptılar mı?

09.09.2011 sabahı Milli Eğitim İl Müdür Yardımcısı, okuldan bir öğretmen, benim çalıştığım kurumun il müdürü, 112 ekibi ile gelerek oğlumun ölüm haberini verdiler.

Rixos Otel yetkilileri oğlumun ölümü ile ilgili bize hiçbir açıklama yapmadılar. Oğlumun cenazesinden bir gün sonra evimize gelen biri bayan 2 kişi “Otel size bir milyon Türk lirası verecek, otelin ismini basında kullanmayın” dedi. Sinirlendim kalkıp gitmek zorunda kaldılar, ertesi gün uçakla Antalya’ya gidip dilekçe vererek şikayetçi oldum. Bu kişiler ile ilgili takipsizlik kararı verildi. Konuşma diye para teklif etmek suç değilmiş gerekçeli kararda böyle yazıyor.

Oğlunuzun öldürüldüğünü mü düşünüyorsunuz?

Cinayet olduğu kesin, bunu 76 sayfa kriminal raporu sonuç sayfasında açıkça yazmış. Görgü tanığı 3 kere kendi hür iradesi ile gidip ifade vermiş. HTS Kayıtları faillerin yalan söylediklerini ortaya çıkarıyor. Oğlum Rixos Otelde öldürüldü. Cep telefonu ve paraları yok edildi, yani hem cinayet hem gasp var. Faillerin ifadelerindeki çelişkileri Kriminal Raporu tek tek belirtmiş.

Olayın üstü kapatılmak mı isteniyor?

Olayın o an nasıl geliştiğini bilmiyorum. Ama sonradan yaptığım çalışmalarla 6 şüpheliden 4‘ünü ben tespit ettim ve şu an şüpheli konumundalar. 2 kişi otel personeli. Rixos bir marka oteli. 16 yaşında bir stajyerin öldürülmesi ve faillerden ikisinin otel personeli olması onlar için büyük bir imaj kaybı. Cinayeti kapatmaya çalışan dönemin Antalya İl Emniyet Müdürü Ali Yılmaz defalarca görüşme taleplerimi reddetti. 1 yıl sonra da emekli olup oğlumun öldüğü Rixos otelde Yönetim Kurulu Direktörü oldu. Aynı şekilde Asayiş Şube Müdürü Nurullah Güler benimle görüşmeyi reddetti, daha sonra FETÖ’den tutuklandı. Ayrıca, o dönem soruşturmayı yürüten Cinayet Büro Amiri Turan Deniz de FETÖ'den ihraç edilerek tutuklandı. Oğlumun öldürüldüğü gece cep telefonunun sinyali 23:53’te kesilip yok edilmiş hala bulunamadı. Oğlumun cinayetini FETÖ mensubu polisler ve dönemin Emniyet Müdürü Ali Yılmaz kapatmak için çok gayret gösterdi fakat başaramadılar.

Soruşturma dosyası ne aşamada?

Faillerle ilgili verilen takipsizlik kararının kaldırılması için Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Dairesi Kamu Adına Bozma Bürosunda incelenmekte ve sonucunu beklemekteyiz.

Fotoğraf ve Kaynak: Independent Türkçe

Güncelleme Tarihi: 05 Mart 2020, 12:29

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER