Murat Karayılan: Rojava'ya müdahalede Türkiye savaş sahasına dönüşür

Türkiye'nin Suriye'ye askeri harekat planlarını değerlendirdi

Murat Karayılan: Rojava'ya müdahalede Türkiye savaş sahasına dönüşür

PKK Yürütme Komitesi Üyesi Murat Karayılan, "Rojava’ya müdahale ederlerse biz de onlara müdahale ederiz; o zaman Türkiye’nin tümü bir savaş sahasına dönüşür" dedi.

Karayılan, Kobani'deki IŞİD katliamını ANF’ye değerlendirerek “Herkes bilmeli ki bu şehitlerimizin kanı da yerde kalmayacaktır; hesabı gerektiği gibi sorulacak ve intikamı alınacaktır” dedi.

Karayılan, “Mücadelemizin gelip dayandığı bu noktada en önemli konu ve acil görev, Önder Apo’nun özgürlüğünün sağlanmasıdır" ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin Suriye'ye askeri harekat planlarını da değerlendiren PKK Yürütme Komitesi Üyesi Murat Karayılan şöyle konuştu:

"Diğer bir şey de eğer bugünkü MGK toplantısında veya başka mercilerde Rojava’daki kantonlara müdahale kararını alırlarsa ve böylesi uğursuz bir yönelime girerlerse, bu müdahale Rojava’ya değil, tüm Kürt halkına karşı yapılmış bir müdahale olacaktır. Ha Kobanê’ye müdahale etmişsin, ha Amed’e müdahale etmişsin. Hiç farkı yoktur. Hele hele son 2-3 yılda Rojava ile Kuzey’in bu kadar duygusal bütünleşmesinin olduğu bir ortamda Rojava’ya müdahale etmesi karşısında Kuzey’in duracağını mı düşünüyorlar. Açıkça söyleyeyim: Eğer onlar Rojava’ya müdahale ederlerse biz de onlara müdahale ederiz; o zaman Türkiye’nin tümü bir savaş sahasına dönüşür.

Türkiye yetkilileri bu konuda akıllarını başlarına toplamalı, halkımızın 6-7-8 Ekim’deki kalkışını unutmamalıdır. Halkımızın o büyük başkaldırısını, içinde geliştiği ortamı uygun görmeyen Önder Apo’nun ancak durdurabildiği iyi biliniyor. Açık ki bu halk böyle bir müdahaleye müsaade etmez. Eğer siz Kürtlerle birlikte ortak yaşamak istiyorsanız bu tür şeylerden uzak duracaksınız. Düşmanlığa son vereceksiniz. Artık son merhaleye gelinmiş bulunuyor. Böyle bir müdahale Türkiye’nin bir iç savaşa girmesi müdahalesi olur. Başka bir şey olmaz. Bunu tüm halkımız ve kamuoyu bilmeli; Türk devletini bu tür düşmanca girişimlerden vazgeçirtmek için herkes üzerine düşen sorumlulukların gereğini yerine getirmelidir.

Hani siz, ‘Kürt kardeşlerim’ filan diyordunuz. Peki Rojava’daki 3 milyon Kürdün kendi kendini yönetir hale gelmesinden niye bu kadar rahatsız oluyorsunuz? Niye, ‘DAİŞ’ten daha tehlikelidir’ diyorsunuz? Niye Kobanê’deki bu katliam karşısında göstermelik kınama yaptınız ama aslında seviniyorsunuz? Bu katliamı gündemleştireceğinize, katliamı önleyen güçlere müdahaleyi tartışıyorsunuz. Demek ki siz de katliamdan yanasınız ve siz de bu katliamın içindesiniz.

Şimdi diyor ki ‘DAİŞ’le ilişkimiz yok.’ Sözde ilişkin yok ama her tarafın ilişki halinde. Her tarafın aynı şeyi söylüyor. Bu kadar hedef göstereceksin ve bu kadar karşıtlık yapacaksın; katliam yaşanacak ama sen katliamı yapanlara değil katliamı önleyenlere karşı müdahale etmeyi tartışacaksın; bir de diyeceksin ki ‘ben DAİŞ’le birlikte değilim.’ Kimi kandırıyorsunuz! Gerçeğiniz açıkça ortada.

Kısaca böyle bir müdahale kararı Türkiye için stratejik bir karar olur, Kürt halkı için de yeni bir dönem başlamış olur. Biz bu konuda kimseye yalvaracak değiliz. Kendileri bilir. Yaparlarsa Kürt halkı olarak elbette bizim de yapacaklarımız olur." (Kaynak: ANF)

Güncelleme Tarihi: 29 Haziran 2015, 12:32

YORUM EKLE
YORUMLAR
agıri 04
agıri 04 - 6 yıl Önce

türk genci sen hangi halkı ölümle tehdit ediyorsun farkındamısın.komik olma :) Kürt halkını güldürecek olursan ölümle tehdit etmen yeterli, Kürtler Savaşçı bir halktır tarih bunu iyi bilir.sıkıntı yok kürt halkı için bizler savaşa hazırız, aha meydan :))

rizeli
rizeli @agıri 04 - 6 yıl Önce

yav he he savaşçı halkmışmış tüm dünyanın desteğine rağmen hala yenemediniz şu işidi gelmiş boş boş konuşuyosun tarihte ne başarınız oldu be sizin nereyi fethetiniz hangi mimari eseri yaptırtınız hangi medeniyeti kurdunuz da gelmiş konuşuyosun

hafiz
hafiz - 6 yıl Önce

Arkadaşlar cahil olmayalım biriniz diyorsunuz kurt gençliği biriniz turk gençliği ya biraz kendinize gelin çanakkale kurtuluş savaşlarını hatırlayın bu ülkeyi turk kürt laz çerkez alevi demeden kazandık hepimiz kardeşiz aklinizi başınıza alin savaş olsa kimin isine gelecek bi düşünün israil amerika faydalanacak bu topraklardan o yüzden oyunlara gelmeyelim dikkatli olalım

04 agiri
04 agiri - 6 yıl Önce

ulan türk genci hade açık açık sana çağrı yapıyorum buyur gel...sawaşmaktan ölmekten korkan mı war hele hele sizdenn

Tahir erol
Tahir erol - 6 yıl Önce

Gençler. Bu savaşın galibi olamaz kürtler kaybettiklerini ada olsa korumaya çalışıyorlar. Türkler ise kazandıklarıni toptan kaybedecekler ikimiz içinde yıkım olacaktır. AKP hesap vermekten kurtulmak için Türkiyeyi bir kayaya toslamak zorundadir. Rıza zarar ile memleketi birlikte soyan.yere saçılan paraları havaalanlarında kaçıranlar yurtsever olabilirmi

Samet
Samet - 6 yıl Önce

girsen öyle bi savaş olacak ki Türknin içinde hdp 6 milon oy almış bunun 2 milonu sokaklara çıksa sadece birer taş atsalar eşekdoğan nin vay haline

state
state - 6 yıl Önce

Türkiye savaş alanına dönüşürse kendi halkınız diye tabir ettiğiniz kürtler düşünsün sabrımız taşmasın bizlerde Türk gençleri olarak elimizden geleni yaparız ozmn hodri meydan sna karayılan..

elihli
elihli - 6 yıl Önce

State sizdenmi korkacaz hodri meydan o gun gelsinde grsz

ibo
ibo - 6 yıl Önce

inşAllah girer bu da kürtlerin kurtluşu olur dua edelim girsin Saddam Hüseyin ahıra girer gibi girdi kueyte gird bakarsınki daiş karşı 32ülke savaş halinde ışid başkenti ankara üzerinde uçuşlarını görürüz


SIRADAKİ HABER