Murat Karayılan Roj TV'deydi

Karayılan hikayesinde son durum…

Murat Karayılan Roj TV'deydi

İran kaynaklı 'Murat Karayılan yakalandı' haberinin gündeme yerleştiği günün sonunda Karayılan Roj TV'de boy gösterdi; röportajın dün yapıldığı kaydedildi.

 

Dün Karayılan'ın İran tarafından yakalandığı haberi Türk yetkililer tarafından doğrulanmamış ardından da kaynağından düzeltme gelmişti.

Roj TV de, PKK'nın Abdullah Öcalan'dan sonra ikinci adamı olduğu iddia edilen Karayılan ile dün yapıldığı belirtilen bir röportaj yayınladı.

DHA'nın haberine göre, Karayılan, 15 Ağustos 1984'teki Eruh ve Şemdinli ilçelerini basarak eylemlerin başlatıldığı saldırıların yıl dönümünde gazeteci Halit Ermiş'e konuştu.

Roj TV'de yayınlanan röportajı yapan Ermiş, televizyona telefonla bağlandı ve röportajı Karayılan'ın yakalandığı iddia edilen haberlerin yayınlandığı saatlerde yaptığını söyledi.

Ermiş, yakalandığı yolundaki iddiaları kendisine sorduğunu ancak Karayılan’ın bu iddiaları ciddiye almadığı için cevap vermeyeceğini ilettiğini söyledi.

Halit Ermiş, kendisinden sonra Fransız gazetecilerin de Karayılan ile röportaj yaptığını, yarın veya sonraki günlerde bu konu ile ilgili Karayılan'ın açıklama yapacağını da dile getirdi.

DAVUTOĞLU: HABERLER DOĞRU DEĞİL

Bu arada Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da konuyla ilgili açıklamada bulundu.

Eskişehir'de konuşan Davutoğlu, ''İlk haberler ulaşmaya başladığından itibaren biz hep konuyu takip ettik, bugün de ben İran Dışişleri Bakanı ile bir görüşme gerçekleştirdim... Ellerinde olan bütün bilgileri paylaşmalarını rica ettim. Böyle bir hususu teyit etmedi.

Basına yansıyan haberler bu anlamda doğru değil. En azından İran tarafından teyit edilmiş haberler değil. Sayın Burucerdi'ye atfen söylenen ifadeler konusunda da sayın Tahran Büyükelçimiz kendisiyle konuştu. O da bu ifadenin kendisine ait olmadığını ifade ediyor. Bu konuda teyit edilmiş bir haber, bir gelişme şuanda yok. Her hangi bir gelişme olduğunda ilk önce biz duyururuz. Şu anda teyit edilmiş bir haber yok'' dedi.

Karayılan hikayesinde son durum böyle…

YORUM EKLE