Murat Karayılan: Ceylanpınar'da iki polis resmi birimimizce öldürülmedi

Karayılan, ateşkes sürecinin kendileri tarafından bitirilmediğini belirtti

Murat Karayılan: Ceylanpınar'da iki polis resmi birimimizce öldürülmedi

KCK Yürütme Konseyi Üyesi Murat Karayılan, Ceylanpınar’da 2 polisin öldürülmesi olayının da resmi birimleri tarafından yapılmadığını belirtti.

AKP’nin tek taraflı ateşkesi daha önceden bitirdiğini ifade eden Karayılan, “30 Haziran’da uçak saldırısı gerçekleşti. Biz o zaman, ‘Türk devleti ateşkesi bitirmiştir’ dedik. Bakın, ‘kendimiz bitirdik’ demedik. Tek taraflı yürüttüğümüzü söyledik” şeklinde konuştu.

KCK Yürütme Konseyi Üyesi Murat Karayılan, Fırat Haber Ajansına konuşarak 24 Temmuz’da başlatılan hava saldırıları ve son günlerde artan çatışmalarla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Karayılan’ın değerlendirmelerinden satır başları şöyle:

ERDOĞAN ÇÖZÜME SAMİMİ YAKLAŞMADI’

“Recep Tayyip Erdoğan ve AKP, Kürt sorununun demokratik yollarla çözümüne samimi yaklaşmadı. Hep seçim ve oy hesabıyla yaklaştılar. 2013 Newrozu’nda Önder Apo’nun yayınladığı deklarasyon çok önemli ve tarihsel bir içeriği taşıyordu. Biz o deklarasyonun çerçevesine bugün de katılıyoruz. O zaman da çok samimi yaklaştık.

Gerekenleri yapmak için kararımızı basın toplantılarıyla kamuoyuna açıkladık. Bu temelde geri çekilmeyi pratikleştirme sürecine koyduk ama AKP hükümeti ve devleti üzerine düşeni yapmadı. Şimdi, ‘geri çekilme sözünü yerine getirmediler’ diyorlar ya; bu büyük bir çarpıtmadır. Geri çekilme süreci AKP hükümeti görevini yapmadığı için durdu. Yasal ve anayasal düzeltmelerin yapılması gerekiyordu ama bunlar yapılmadı.

2015 Newrozu yaklaştığında ise; Önderliğimiz çözüm sürecini bütün gücüyle gündemleştirdi. 28 Şubat Dolmabahçe Mutabakatı yayınlandı. İzleme Heyeti de belirlendi. Eğer İzleme Heyeti İmralı’ya gitmiş olsaydı, bu süreç tamamlanmış olacaktı ve Önder Apo’nun yapacağı çağrı temelinde biz de kongre toplayıp gerekli kararları alacaktık.

Ancak Erdoğan buna da bizzat müdahale etti. Önce 15 Mart’ta, ‘Kürt sorunu diye bir sorun yok’ dedi. Peşi sıra ise, sırasıyla ‘İzleme Heyeti’ne katılmıyorum’, ‘Dolmabahçe’ye de katılmıyorum’, ‘masa falan yok’ dedi. Kısaca bir darbe yapar gibi süreci Erdoğan durdurdu.

’TOPYEKÛN SAVAŞ İLAN EDİLDİ’

Ateşkesin koşulları olan karakolların ve askeri amaçlı barajların yapımı durdurulmadığı gibi Ağrı-Diyadin saldırısı oldu. En son ise seçim sonrası, 30 Haziran’da uçak saldırısı gerçekleşti. Biz o zaman, ‘Türk devleti ateşkesi bitirmiştir’ dedik. Bakın, ‘kendimiz bitirdik’ demedik. Tek taraflı yürüttüğümüzü söyledik.

Karşı tarafın ateşkesi ihlal ettiğini, bitirdiğini ifade ettik. Yani tek taraflı bir biçimde ateşkesi hiçe sayma, ayaklar altına alma girişimleri zaten vardı. Oysa 7 Haziran seçimlerinin sonuçları, Türkiye toplumunun barıştan ve demokrasiden yana iradesini ortaya koymuştu. Ama AKP gittikçe gerginliği arttırdı.

Çünkü 7 Haziran seçim sonuçlarını kabul etmiyor, çözüm sürecinden dolayı bu sonucun ortaya çıktığını düşünüyor, dolayısıyla yeni bir savaş dönemi açarak erken seçime gidip aklı sıra bunu telafi edeceğini hesap ediyor. Bu yüzden 24 Temmuz’da hareketimize karşı tek taraflı olarak alınmış bir kararla topyekûn savaş ilan edildi ve saldırı başlatıldı. Yani burada bizim değil karşı tarafın ateşkesi bozma durumu açık ortadadır.

‘CEYLANPINAR’DA 2 POLİS RESMİ BİRİMLERİMİZ TARAFINDAN ÖLDÜRÜLMEDİ’

Ceylanpınar’daki iki polisin öldürülmesini gerekçe olarak göstermeleri büyük bir sahtekarlıktır. Herkes de biliyor ki, daha 15 gün öncesinden Bülent Arınç, ‘onları zor günler bekliyor; görecekler’ dedi. Yani önceden karar almışlardı, hazırlıklarını yapmışlardı. İki gün içinde topyekûn bir harekatın başlatılması mümkün mü?

Belli ki önceden hem topluma dönük operasyon, hem de Medya Savunma Alanları’ndaki merkezlerimize dönük kapsamlı bir hava saldırısı, karadan da top ve tank atışı saldırısı planlanmış, büyük ve kapsamlı bir harekatın kararı alınmış ve hazırlıkları yapılmış. Yani her şey planlı bir biçimde geliştirilmiş.

Ceylanpınar’da iki polisin öldürülmesi bizim merkezi bir kararımızla yapılmış bir eylem filan değildir. Hatta resmi bir birimimizin yaptığı bir eylem bile değildir. Kendine ‘Apocu Fedailer’ diyen bir grup tarafından yapılmış bir eylemdir.

Biz de zaten bunu böyle açıkladık. Hemen buna sarıldılar. Oysa hükümet tarafından daha önceden karar alınmış, hazırlıkları yapılmış ve bilinçli olarak 24 Temmuz gününde saldırıyı başlatmışlardır.

‘CİDDİ BİR ÇÖZÜM PROJESİNE SAHİP OLUNURSA SİLAH BIRAKILABİLİR’

Her iki tarafın ellerini tetikten çekme çağrısı eski bir çağrı. Daha 2009’larda Sayın Hasan Cemal’in çok dillendirdiği bir çağrıdır. Şimdi de söyleniyor. Biz karşı değiliz. Yalnız gelinen aşamada bir konsepte dayalı bir topyekûn saldırı vardır.

Eğer bu konsepte dayalı saldırıyı başlatan güç bundan vazgeçerse ve eskisi gibi oyalama, çeşitli oyunlarla kamuoyunu yanıltma manevraları değil, ciddi bir çözüm projesine sahip olunursa, olabilir.”

 

Güncelleme Tarihi: 06 Ağustos 2015, 17:19
YORUM EKLE
YORUMLAR
murat
murat - 3 yıl Önce

resmi olan biriminiz mı var soysuz köpek

kanuni02
kanuni02 - 3 yıl Önce

şerefsiz adi herifler. si,zde her türlü yalan kalleşlik şer3efsizlik var. ikide bir türkiye cumhuriyetını tehdit etmeler falan. siz kendinizi ne sanıyornuz.sandınız ki hükğmet bizden korkar.. alın bakalım... götünüz sıkışınca barış barış demeyeceksiniz.

Baki
Baki - 3 yıl Önce

30 yıldır ülkemize kan kusturduk.akillanmadiniz bi yüzyıl daha carpişiriz siz faşistler le.malzeme sıkıntımız yok.hadi bakalim