Murat Karayılan BBC'ye konuştu

‘Suriye'den yardım aldığımız yalan’ dedi…

Murat Karayılan BBC'ye konuştu

PKK yöneticilerinden Murat Karayılan, BBC'ye verdiği mülakatta Suriye ve İran'dan yardım aldıkları suçlamalarını reddetti.

 

Karayılan, Kandil'de BBC Farsça muhabiri Jiyar Gol'un sorularını yanıtladı.

 

BBC muhabiri, Karayılan'a "Türk hükümeti, İran ve Suriye'yi PKK'ye yardım etmekle, para ve silah vermekle suçluyor. Son birkaç ayda çok güçlendiğiniz ortada. Suriye ya da İran'dan yardım alıyor musunuz?" diye sordu.

 

Karayılan bu soruyu "Bunlar aslı astarı olmayan masallar. Dışardan, Türk hükümetinden geliyor bu laflar. Davutoğlu ve Erdoğan bu hikayeyi yaymaya çalışıyor. Türk ve İran hükümetleri daha geçen yıl anlaşma imzalayıp bize saldırdılar. Ama Libya ve Suriye'deki değişimlerle oluşan ortamda, İran ile araları soğudu" diye yanıtladı.

 

Karayılan, İran ve Suriye'nin PKK'nin arkasında olduğu suçlamalarını "yalan" diye niteledi.

 

Murat Karayılan mülakatta örgütünün silah bırakması için "önce tüm sorulara yanıt veren bir plan olması gerektiğini" söyledi.

 

"Türkiye, Avrupa ve Amerika; PKK'yi bir terör örgütü olarak kabul ediyor. Çözüm için silahlarınızı bırakıp Türkiye ile pazarlık yapmaya hazır mısınız?" sorusunu Karayılan şöyle yanıtladı:

"AB ve ABD'ye mesajım şudur: Onlar Kürtlerin Orta Doğu'daki varlığını tanıyana ve Kürt sorunu çözülene dek bölgede barış, istikrar ve demokrasi gelişmez. Kürt halkı terörist değildir. Orta Doğu'daki Kürtler barış ve demokrasi istiyor."

 

'SİVİLLERİ VURMADIK'

Türk hükümetinin son aylarda bazı kentlerde meydana gelen patlamalardan PKK'yi sorumlu tuttuğunun hatırlatılması üzerine Karayılan "O patlamalar bizden kaynaklanmıyor. Ne zaman patlama olsa Türkiye, PKK'yi suçluyor. Kanıtları nerede?" sorusunu yöneltti.

 

Karayılan bu patlamaların AKP'nin işine yaradığını iddia etti ve "Sivilleri hedef almadığımızı herkesin bilmesini istiyorum" dedi.

 

Geçmişte hatalar yaptıklarını ve bunun özeleştirisini de yaptıklarını belirten Karayılan, son suçlamaları kabul etmediklerini yineledi. (BBC TÜRKÇE)

Güncelleme Tarihi: 12 Ekim 2012, 23:33
YORUM EKLE