'Murat Elibol'un katil zanlısı yakalandı'

Diyarbakır Valisi’nden açıklama…

'Murat Elibol'un katil zanlısı yakalandı'

Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak, Murat Elibol'un ölümüyle ilgili olarak olayı gerçekleştirdiği değerlendirilen bir kişinin dün tutuklandığını açıkladı.

 

Vali Toprak yaptığı yazılı açıklamada, 3 Aralık 2011 günü saat 16.00 sıralarında Bağlar ilçesi 5 Nisan Mahallesi Lezgin Avcı Caddesi 865. Sokak içerisinde meydana gelen olayda, Murat Elibol'un (23) sırt bölgesine almış olduğu bir isabet sonrasında ateşli silahla yaralandığı, 112 İlk Yardım ekibinin müdahalesi sonrasında Diyarbakır Devlet Hastanesi'ne kaldırılan Elibol'un yapılan müdahalelere rağmen kurtarılamadığını belirtti.

 

Elibol'un hastanede üzerinde bulunan montunun iç cebinde 1 adet “el yapımı ses bombası” tabir edilen materyal ile “kar maskesinin” bulunduğunu iddia eden Toprak, yürütülen çalışmalarda Elibol'un Van 100. Yıl Üniversitesi Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik Bölümü 1. sınıf öğrencisi olduğunun tespit edildiğini ifade etti. Olay yerinde 1 adet 7.65 mm çapında boş kovan elde edildiği, Elibol'un otopsisinde sırttan bir girişin mevcut olduğu ve 7.65 mm çapındaki mermi çekirdeğinin vücudu terk edemediğinin görüldüğünü bildiren Toprak, açıklamasında şunları kaydetti:

 

“Olay sırasında görgü tanıklarının ifadelerine başvurulduğunda, Lezgin Avcı Caddesi'nde bekleme yapan 2 kişinin bir şahsı kovaladıklarını, birinin diğerine 'sıkma sıkma' şeklinde 2 kez bağırdığını, kaçan şahsı kovalayan bu 2 şahıstan önde koşanın silahını ateşlemek suretiyle maktulü arkasından vurarak ara sokaklarda izini kaybettirdiğini beyan etmişlerdir. Görgü tanıklarının ifadeleri sonrasında, çalışmalar derinleştirilerek MOBESE kameraları ile Lezgin Avcı Caddesi üzerinde yer alan iş yeri ve onlara ait güvenlik kamera kayıtları incelendiğinde, olayın şüphelisi olduğu değerlendirilen şahıs, 5 Aralık 2011 günü yakalanarak gözaltına alınmıştır. Olayla ilgili toplam 17 şahsın bilgi sahibi olarak ifadesine başvurulmuştur. Olayı gerçekleştirdiği değerlendirilen şahıs, hakkında tanzim edilen tahkikat evrakı ile birlikte 6 Aralık 2011 günü çıkarıldığı adli mercilerce tutuklandı.”

 

Diyarbakır'da 3 Aralık 2011 günü Bağlar ilçesinde gösteriler sırasında sırtından vurulduğu tespit edilen Murat Elibol’un ambulansla hastaneye kaldırıldığı ve tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadığı bildirilmişti. Önce polis kurşunuyla vurulduğu iddia edilmiş, daha sonra halkın anlatımlarıyla bölgede “Hizbulkontra” olarak adlandırılan kesimin sorumlu olduğu iddia edilmişti. Valiliğin açıklamasındaki tutuklanan siyasi kimliği ile ilgili henüz bir bilgi edinilemedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER