Mültecilerin İzmir'deki günübirlik dramı

Basmane semtinin sokakları boş olabilir ama hala mülteciler için bir geçiş noktası

Mültecilerin İzmir'deki günübirlik dramı

evrensel.net'ten Metehan Ud'un haberine göre, insan kaçakçıları, yeni gelen mültecileri İzmir'in Basmane semtinin ara sokaklarındaki kiraladıkları boş evlere, dükkanlara veya depolara yönlendiriyor. Otobüslerden inen mülteciler insan kaçakçılarının eşliğinde geceyi geçirecekleri bu yerlere götürülüyor ve ertesi gün gidecekleri saat geldiğinde yine kaçakçılar eşliğinde Basmane’ye gelip otobüslere ya da taksilere bindiriliyorlar. Ev için ödenen paralar da mültecilerden isteniyor. Öte yandan otellerdeki yoğunluk aynı şekilde devam ediyor. Basmane’deki oteller neredeyse tam kapasite çalışıyor.

SOKAKLAR BOŞ AMA MÜLTECİ SİRKÜLASYONU DEVAM EDİYOR

Basmane’de sokaklarda yaşayan mülteci yoğunluğu azalmış olarak gözükse de ‘umuda yolculuk’ edenlerin sayısında değişme yok. Yeni gelen mülteciler Basmane’nin ara sokaklarındaki evlerde yola çıkacakları saati bekliyor. Geçtiğimiz yazın ilk günlerinden beri Avrupa’ya gitmek isteyen Suriyeli mültecilerin akın ettiği İzmir’in Basmane semtinin sokakları eskisi kadar kalabalık değil. Çorakkapı Camisi’nin içinde, Oteller Sokağı’nda ve Hatuniye Camisi’nin bahçesinde neredeyse sokakta yaşayan mülteci kalmadı ancak kalabalık yerini sakinliğe bıraksa da gidişlerde azalma yok, mülteci sirkülasyonu aynı şekilde devam ediyor.

Sokakta yaşayan mültecilere yardım dağıtan ve sağlık taramasından geçiren Halkların Köprüsü Derneğinin Başkanı Prof. Cem Terzi, “İllegal geçişler aynı şekilde devam ediyor. Basmane’de mültecilerin sayısının azalması geçişlerin azaldığı anlamına gelmiyor” dedi.

Güncelleme Tarihi: 27 Kasım 2015, 11:45
YORUM EKLE