Muhtar adaylarına seçim yasağı

YSK, muhtar adaylarına bildiri dışında propaganda aracı olan pankart, döviz ve afiş kullanılmasına yasak getirdi

Muhtar adaylarına seçim yasağı

31 Mart 2019 tarihinde yapılacak yerel seçimlerde seçilecek muhtar adaylarına Yüksek Seçim Kurulu propaganda yasağı getirdi.

Propaganda yasak ve esaslarını açıklayan YSK, muhtar adaylarının pankart, döviz ve afiş asmasını yasaklarken sadece el ilanı dağıtmasına izin verdi.

MUHTARLARA AFİŞ, DÖVİZ VE PANKART YASAĞI

1 Ocak 2019 tarihi itibari ile yerel seçimlerin startı verilmiş oldu. 2 Ocak 2019 Çarşamba günü Yüksek Seçim Kurulu mahalle muhtarlığı seçimlerinde propaganda yasak ve esaslarını açıkladı. Muhtar adaylarının, Pankart, Döviz, Afiş asmasını yasakladı, sadece el ilanı dağıtmasına izin verdi.

YSK’nın yasaklara ilişkin bildirgesinde şu ifadelere yer verildi:

“Mahalle muhtar seçimlerinde, adaylık usulü bulunmadığından seçime girecek kişilerin, seçime gireceklerini belirtmekle ve kendilerini tanıtmakla sınırlı olarak etkinlik gösterebileceklerini, adaylık söz konusu olmadığından bu seçimlere katılmak isteyenlerin 298 sayılı kanun ile diğer seçim kanunlarında siyasi partilere vb bağımsız adaylara tanınan propaganda hakkında yararlanamayacaklarına ancak seçime girecek kişilerin oy verme gününden önce resimli ve kendisini yazı ile tanıtıcı nitelik taşıyan el ilanı mahiyetindeki matbualarını dağıtabileceklerine;

01 Ocak 2019 tarihinden seçim 31 Mart 2019 Tarihine kadar Muhtar adayların asmış olduğu Pankart- Döviz- Afiş vb reklamların aşılmayacağı ve asılı olan Pankart-Döviz-Afişlerin kaldırılması kaldırılmaması durumunda seçim kanununa muhalefetten “erekli işlem yapılacağı, belirtilen tarihler arasında cadde, iş yerlerine, balkonlara, billboardlara. apartmanlara, araçlarına, aydınlatma direklerine vb halkın dürebileceği yerlere asılmasının yasak olduğu. Muhtar adayların sadece el ilanı dağıtabilecekleri YSK karında belirtilmiştir.”

Güncelleme Tarihi: 04 Ocak 2019, 17:17

YORUM EKLE
YORUMLAR
Serkan yıldırım
Serkan yıldırım - 2 yıl Önce

Çifte standart. Partiler istedikleri yere asıyor afişlerini. Kimse yasak masak dinlemiyor. Bir muhtar adayı kendini 40000 nüfuslu bir mahalleye el ilanı ile nasıl tanıtacak. Mantıklı bir açıklaması olan varmı.

Nilgün
Nilgün - 2 yıl Önce

Böyle bir yazı YSK nın sitesinde yok.siz nerden aldınız bu yazıyı.Bu yazının altında polis memurunun imzası var.net bir bilgi olduğuna inanmıyorum ben .

murat
murat - 2 yıl Önce

Secim birosu yahutta arabada gezer ilan olabilirmi

Ufuk
Ufuk - 2 yıl Önce

Bu kanunu çıkaran kanunsuz onca işin altında imzası olan sözde ak ama vijdanları kara vekilleri ise ilk önce kendileri meclisi terkedip oradaki görüntü kirliliğini kaldırsınlar herşey bitti muhtarlara mı kafayı bozdular vijdanları Allah tan Korkmazlar ilk önce maaşını halktan alıp bir zihniyetin midavimligi için kendilerini kişiliklerini satmış bürokratlar ı temizleyin de gerçek seçme ve seçilme dönemi başlasın

Abdullah
Abdullah - 2 yıl Önce

Bu sekilde bir yasak getiremezsiniz o zaman tüm partileride bu yasaga ilan edin ve belediyelere tüm herkez kaldırsın satece muhtarlar olmaz bu sekilde
Carsilarda sokaklarta her yerde partilerin belediye baskanlarin afişleri var onlarda kaldırsın el ilanı tahıtsınlar

SIRADAKİ HABER