Muğla'da gözaltına alınan 7 kişinin işkenceye uğradığının tespiti için başvuru yapıldı

Muğla Emniyet Müdürlüğü’ne giderek yakınlarını görmek isteyen ailelere izin verilmedi

Muğla'da gözaltına alınan 7 kişinin işkenceye uğradığının tespiti için başvuru yapıldı

Muğla’da darp edilerek gözaltına alınan, ters kelepçeyle yere yatırılarak fotoğrafları sosyal medyada yayınlanan 7 kişinin işkenceye uğradığının belgelenmesi için, avukatları Muğla Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvuruda bulundu.

Muğla’nın Ortaca ve Seydikemer bölgesinde 4 Ekim’de “PKK’li oldukları” gerekçesi ile gözaltına alınan 7 kişi, elleri arkadan kelepçelenerek asfalta yatırılmış, çekilen fotoğrafları sosyal medyada yayınlanmıştı. Fotoğrafları yayınlanan kişilerin 4’ünün “PKK’li olduğu”, 3’ünün de “bu kişilere yardım ve yataklık yaptığı” iddia edilmişti. Halen gözaltında tutulan 7 kişinin avukatları Gülfer Karadeniz, Muğla Cumhuriyet Başsavcılığı’na gözaltına alınanların işkenceye uğradığına dair rapor almaları için başvuruda bulundu.

Mezopotamya Ajansı'nda yer alan habere göre Karadeniz, dilekçesinde gözaltında tutulan Ekrem Altay, Veysi Şengil, İsmail Bozdağ, Velat Asan, Mehmet Can Yiğiner ile Mustafa Yiğiner kardeşler ve kuzenleri Adnan Yiğiner için “Birleşmiş Milletler (BM) İşkencenin etkili bir biçimde Soruşturulması ve Belgelendirilmesi İstanbul Protokolü” çerçevesinde adli muayene yapılmasını istedi. Dilekçede halen işkencenin yoğun bir şekilde devam ettiğine dair kuşkularının olduğu ve kuşkularının giderilmesi için Türk Tabipler Odası’nın (TTB) belirleyeceği bağımsız hekimlerce muayene edilmeleri istemine yer verildi. 

AİLELERİN ÇOCUKLARI İLE GÖRÜŞMESİNE İZİN VERİLMEDİ
 
Muğla Emniyet Müdürlüğü’ne giderek yakınlarını görmek isteyen ailelere izin verilmedi. Aileler yayınlanan fotoğraflara da tepki gösterdi.

Adnan ve Mehmet Can Yiğiner kardeşlerin babası Mehmet Yiğiner, Mustafa ve İsmail’in yeğenleri olduğunu belirtti. Baba Yiğiner, oğlu Adnan’ın 3 çocuk babası olduğunu ve eşinin yeni doğum yaptığını aktardı. Oğlunun sebze halinde çalıştığını belirten baba Yiğiner, çocuklarını görmek istediğini kaydetti. Baba Yiğiner, yayınlanan fotoğraflara da tepki gösterdi. 

Mustafa Yiğiner'in kardeşi Salih Yiğiner de, ağabeyinin çiftçi olduğunu belirtti. Ağabeyinin 9 çocuk babası olduğunu belirten Yiğiner, yayınlanan fotoğraflara da tepki gösterdi. Ağabeyi İsmail Bozdağ'ı görmeye gelen Mehmet Bozdağ ise, ağabeyinin 2 çocuk babası olduğunu ve pazar esnafı olduğunu belirtti.  

Güncelleme Tarihi: 11 Ekim 2017, 11:03

Demokrat Haber'e destek vermek ister misiniz? >>>

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER