Müftü, cinsiyet değiştirmeyi 'hastalık' ilan etti

Niğde Müftüsü Çınar, durumu ayetlerle anlattı...

Müftü, cinsiyet değiştirmeyi 'hastalık' ilan etti

Niğde MüftüHasan Çınar, cinsiyet değişikliği ameliyatı olan ve kamuda bir kesimin linç kampanyasına maruz kalan Rüzgar Erkoçlar'ın gündemde olması konusunda gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Çınar, erkeğin kadın veya kadının erkek olmak istemesinin hastalık olduğunu; doktor kararıyla estetik ameliyat olunmasının da 'caiz' olduğunu savundu.

Radikal'in haberine göre, kadınların erkek, erkeklerin kadın olması konusunun, insanların fizyolojik ve biyolojik durumu olduğunu iddia eden İl Müftüsü Hasan Çınar, "Kadın olarak yaratılmış bir kimsenin erkek ya da bir erkeğin kadın olma isteği, tamamen psikolojik bir durumdur, tedavi olmayı gerektirir. Bu geçici bir düşüncedir. Biz olaya öyle bakıyoruz. Allah insanı yaratırken, kadın ve erkek olarak yaratmıştır ve diğer cinse geçme isteği, düşüncesinde varsa, bu tedavi ile geçecek bir konudur" diye konuştu.

‘DOKTOR KARARI İLE ESTETİK AMELİYATINDA SAKINCA YOK’

Kişilerin, insan içine çıkacak durumu yoksa, doktor kararı ile estetik ameliyat olmasında sakınca olmadığını söyleyen Çınar, "Allah’ın yaratmış olduğu, yaradılışın şeklini değiştirmemek en doğrusudur" dedi.

Estetik ameliyat konusunu ayetlerle anlatan Müftü Çınar, şöyle devam etti:

"Ayet’i kerimede, ’Biz insanı, ahsen-i takvim (en güzel kıvam) üzerine yarattık’ diyor. Allah, insanı ağzıyla, burnuyla, kulaklarıyla en güzel şekilde yarattığını beyan ediyor. Ama olur ki, insan bir kavgaya karışmış olur, kaza geçirmiş olur, bu gibi durumlarda, kişinin insan içine çıkmasına mani olan durumlarda, doktor kararıyla estetik ameliyat olması caizdir. Ancak, keyfi yapılan estetik ameliyatlar doğru değildir."

Güncelleme Tarihi: 28 Şubat 2013, 14:33
YORUM EKLE