MSB: SDG Rasulayn'dan çekildi

Suriye devlet televizyonu da, Rasulayn’a Türkiye’ye bağlı güçler girdiğini duyurdu

MSB: SDG Rasulayn'dan çekildi

Milli Savunma Bakanlığı, ABD’yle yapılan anlaşmanın ardından Suriye Demokratik Güçleri’nin bugün Suriye’nin Rasulayn kentinden çıktığını açıkladı. Suriye devlet televizyonu da, Rasulayn’a Türkiye’ye bağlı güçler girdiğini duyurdu.

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), çıkışları ABD’nin koordine ettiğini belirtti.

MSB açıklamasında şöyle denildi:

“TSK, Türkiye ile ABD arasında varılan mutabakat çerçevesinde, PKK/YPG teröristlerinin 120 saat içinde bölgeden çıkmasını yakından takip etmekte. Kesinlikle hiçbir engelleme yapılmadığı gibi bölgeden çıkış ve tahliye faaliyetleri sıkı şekilde ABD’li muhataplarla koordine edilmektedir.”

Yaklaşık 55 araçlık bir konvoy Rasulayn’a giriş yapmış ve 86 araçlık bir konvoy Tel Tamir istikametinde çıkış yapmıştır. ABD ile yapılan mutabakata rağmen PKK/YPG’li teröristlerce 17 Ekim 2019 saat 22.00’den itibaren toplam 22 taciz/ihlal gerçekleştirilmiştir.”

Türkiye ile ABD arasında varılan mutabakat kapsamında Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG) Rasulayn’dan çekilme işlemi bugün saat 15:30 sularında başladı. Sputnik’in aktardığına göre, ilk önce çatışmalarda yaralanan YPG’liler ambulanslarla tahliye edildi. 40 araçtan oluşan sağlık konvoyunun, yaralı YPG’lileri alarak Suriye ordusunun yerleştiği Tıltemir’de hastaneye götürdüğü belirtildi. Bölgeden çekilen YPG’lilerinse Rakka tarafına gittiği aktarıldı.

Kaynak: Sputnik

Güncelleme Tarihi: 21 Ekim 2019, 22:42

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >


YORUM EKLE
YORUMLAR
Muhammet
Muhammet - 1 yıl Önce

Mezopotamya barış ordusu

SIRADAKİ HABER