'Mr. Spock'un bu işareti ne anlama geliyor?

Star Trek dizisinin efsane karakteri Mr. Spock'u canlandıran Amerikalı aktör Leonard Nimoy 84 yaşında hayatını kaybetti

'Mr. Spock'un bu işareti ne anlama geliyor?

Türkiye'de 'Uzay Yolu' olarak bilinen Star Trek  dizisinin efsane karakteri Mr. Spock'u canlandıran Amerikalı aktör Leonard Nimoy  84 yaşında hayatını kaybetti.

Nimoy'un eşi Susan Bay Nimoy yaptığı açıklamada, hafta başında  durumunun ağırlaşması üzerine hastaneye kaldırılan ünlü aktörün Los Angeles'ın  Bel Air bölgesindeki evlerinde vefat ettiğini kaydetti.

Sovyetler Birliği sınırları içinde bulunan bugünkü Ukrayna'dan ABD'ye  göç eden göçmen bir ailenin oğlu olarak 1931 yılında Boston'da dünyaya gelen  Nimow, 1966-1969 yılları arasında çekilen ilk Uzay Yolu dizisinde Mr. Spock  karakterini canlandırmıştı. Leonard Nimoy'un, aynı zamanda yönetmen, şair,  şarkıcı ve fotoğrafçı özelliği de bulunuyordu.

"VULCAN SELAMI"

Mr. Spock’ı "Uzay Yolu" dizisindeki diğer karakterlerden ayıran en önemli simgelerden biri onun “Vulcan selamı” olarak bilinen “Uzun yaşa ve başarılı ol” diyerek yaptığı özel el işaretiydi. Peki bu işaret ne anlam ifade ediyordu?

CNN Türk'ten Serdar Korucu'nun haberine göre bu işarette Spock, elini karşısındakine doğru uzatıyor ve parmaklarıyla “W“ harfini andıran bir şekil oluşturuyordu. Rabi Benjamin Blech tarafından yazılan ve Türkiye’de Gözlem Yayıncılık tarafından “Nedenleri ve Niçinleriyle Yahudilik” adıyla basılan kitaba göre ABD’li bir Yahudi aileden gelen oyuncu Leonard Nimoy’un bu işaretinin kaynağı Tevrat’a dayanıyor.

(İslam inancında Hz. Musa’nın ağabeyi olan Hz. Harun) Aaron’un soyundan gelen Koanim’e (Kohenler) ellerini özel olarak tanımlanmış bir şekilde kaldırarak Yahudi halkını selamlaması emredilmiştir. Eller, avuçlar yere bakacak şekilde yan yana getirilir ve parmaklar beş boşluk oluşturacak şekilde açılır. Başparmaklar arasında bir boşluk, her elin baş parmağı ile işaret parmağı arasında bir boşluk ve her elin orta ile yüzük parmakları arasında bir boşluk.

Bu boşluk Ezgiler Ezgisi’nde Tanrı’nın “duvardaki çatlakların arasından baktığını” söyleyen bir dizeye atıf yapar. Bunun arkasındaki fikir, Tanrı’nın himayesinin, O saklanmış gibi göründüğünde bile kuvvetli olduğudur.

Güncelleme Tarihi: 28 Şubat 2015, 00:01
YORUM EKLE