Mithat Sancar: 7 Haziran-1 Kasım arasından daha öte bir kaos planı var

"Muhalefetin HDP’nin kendini kanıtlamasını istemesi bir tuzaktır"

Mithat Sancar: 7 Haziran-1 Kasım arasından daha öte bir kaos planı var

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, TELE1’de Mustafa Balbay’ın sunduğu ‘Ankara Rüzgarı’ programının konuğu oldu.

Deniz Poyraz’ın katledildiği HDP İzmir İl Binası saldırıya değinen Sancar, “7 Haziran-1 Kasım arasından daha öte bir kaos planı arzu ediliyor” ifadesini kullandı.

HDP’ye açılan kapatma davasını da hatırlatan Sancar, “Her şey ortada, bize en büyük düşmanlığı yapan bu iktidar değil mi? İktidar, iddianamelerde herhangi bir dişe dokunur iddia ortaya koyamıyorken, muhalefetin HDP’nin kendini kanıtlamasını istemesi bir tuzaktır” diye konuştu.

Sancar’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Kürt meselesinde herkesin çözüm için ne düşündüğünü ortaya koyabileceği en medeni zemin Meclis'tir. Çözümü dile getirmiş partileri kapatırsanız, çözümü siyaset dışı yerlere atmış olursunuz. Parti kapatma, çözüm istemeyenlerin başvurduğu yollardan biridir. Biz Türkiye’de demokrasi ittifakı istiyoruz. Çürümüş, yozlaşmış düzenin durdurulmasını ve yeni bir sayfa açılmasını istiyoruz. Demokrasi, barış, özgürlük ve sosyal adalete giden yolun açılmasını istiyoruz. Bu konuda üzerimize düşeni yapmaya hazırız.”

'BİR KAOS PLANI VARDIR'

Her şey ortada, bize en büyük düşmanlığı yapan bu iktidar değil mi? İktidar, iddianamelerde herhangi bir dişe dokunur iddia ortaya koyamıyorken, muhalefetin HDP’nin kendini kanıtlamasını istemesi bir tuzaktır. Katili bir gün bile gözaltında tutmadılar, münferittir diye. Hayır örgütlü bir cinayettir, bir kaos planı vardır. 7 Haziran-1 Kasım arasındakinden daha öte bir kaos planı arzu ediliyor ama bunu engelleyecek güç var. Şimdi bunu başarmak zorundayız.

'HDP’Yİ SONUNA KADAR SAVUNACAĞIZ'

HDP’de bütün halklar ve inançlar kendi kimlikleri ile kendilerini temsil ediyor. Türkiye’nin her yerinde demokrasi, barış, özgürlük ve eşit yurttaşlığı yerleştirmeye çalışıyoruz. Hakiki Türkiye partisi HDP’dir, bu fikriyattır. HDP’yi sonuna kadar savunacağız ve kapattırmayacağız. Esas güvencemiz halkın ve seçmenin partisine sahip çıkmasıdır. Hangi karar verilirse verilsin, biz halka danışarak yolumuza devam edeceğiz.” 

Güncelleme Tarihi: 28 Haziran 2021, 14:36

YORUM EKLE
YORUMLAR
kendileri neki akıl veriyor
kendileri neki akıl veriyor - 1 ay Önce

mecliste olup halk lehine en iyi muhalefet görevini yapan parti hdp dir ondan sonra kısmen chp geliyor diğerleri tamamen iktidarla beraberler hareket ediyor. çoğu muhalefet yaptığını söylese bile yalan.hatta hdp kürt meselesinide aşmış genelede hitap ediyor ondan rahatsız olmuş olabilirler milletvekillerini belediye başkanlarını hapse mahkum ediyorlar.

Nizamettin Aktaş
Nizamettin Aktaş - 1 ay Önce

HDP yüz yıl sonra bu topraklarda tarihi KOMÜNİST partisinin özgür halkların,özgür birlikteliği şiarından yıllar sonra yine tarihi parti olan TİP kongrelerinde karar altına alınan ANA dillerin özgürlüğü kararı,yine yıllar sonra HDP ile bu topraklarda yaşayan kadim halkların varlıklarını RET edenlere yüksek sesle ANA DİLLER,İNANÇLAR insanlığın doğuştan taşıdıkları ONUR VE ERDEMLERİDİR. diyen ASİMİLASYON suçtur,bu suçun yüz yıldır işlenmesine katkı sunanları bu suçu işlemelerine engel olmak İNSAN olanın gereğidir diyor.
Türk partileri IRK üzerine kurulu ve yüz yıldır kadim halkları RET eden TEŞKİLATI-U MAHSUSA zihnine karşı duran tek TÜRKİYE partisi olması,KENDİNİ RET edenlerin ülkesinde ödediği bedellere rağmen,insanlık için ödeyeceği ağır bedelleri göze alıyor.
Bu ülke için,kadim halklar için bir şans,bir aradar barış içinde yüz yıl öncesi ilk anayasada olduğu gibi yerinden yasama yetkili EYALET sistemli yerinden yönetim sistemi,ANA DİLLER VE İNANÇLARIN özgürce yaşadığı bir dünya mümkün.

SIRADAKİ HABER