MİT Niğde saldırısını bildirmemiş

MİT, El Kaide-IŞİD mensuplarının Türkiye’ye girişlerini jandarma ve polisle paylaşmamış…

 MİT Niğde saldırısını bildirmemiş

Niğde Ulukışla’da bir polis, bir asker ve bir sivil vatandaşın öldürüldüğü saldırıya karışan El Kaide-IŞİD mensuplarının Türkiye’ye girişleri bildirilmiş. Ayrıca, MİT’ten Emniyet’e bir yazı gönderilerek, yazışmalarda “El Kaide” nitelemesinin yerine “Çatışma Bölgesi’yle irtibatlı gruplar” denmesi istenmiş. Emniyet de bu isteğe uyarak, El Kaide’yi öncelik listesinden çıkartıp, takip eden büroyu da kapatmış. Aynı şekilde talimatta, resmi yazışmalarda “Hizbullah” yerine “İlim Grubu” nitelemesinin kullanılması da istenmiş.

Taraf Gazetesi'nin haberine göre,yakalanan şahıslar sorgularında Irak Şam İslam Devleti- IŞİD mensubu olduklarını itiraf ettiler. Saldırganlardan Çendrim Ramadani Kosovalı, Benjamin Xu Alman uyruklu (anne Çin baba Arnavut), Muhamed Zekjırı Makedonyalı. İfadelerinde ülkelerine dönmek için yola çıktıklarını belirten üç kişinin, bu kadar yüklü miktarda cephane ve silahla ülkelerine gidiyor olmalarının mümkün olmadığı ifade edildi.

Yapılan ilk değerlendirmede, üç zanlının İstanbul hedefli bir eylem için yola çıktıkları, eylemin Süleyman Şah Türbesi’yle ilgili Türkiye’nin tutumuna göre şekil alacağı tahmin ediliyor. Üç zanlı 2013 yaz döneminde Türkiye’ye vizeyle giriş yapmışlar. Ardından Suriye’ye illegal olarak geçip cihatçı gruplara katılan üç kişiyle ilgili, uyruklarının bulunduğu ülkeler Türkiye’yi uyarmış. Ancak bu resmi uyarılar MİT tarafından, Emniyet ve Jandarma’ya iletilmemiş.

Olaydan sonra Emniyet birimleri, ilgili ülke yetkilileriyle temas kurup, zanlıların kendi ülkelerinde El Kaide üyesi olduklarının bilindiği bilgisine ulaşmış. Durumun, söz konusu şahıslar Türkiye’ye girmeden önce MİT aracılığıyla iletildiği bilgisi de kendilerine verilmiş. Bu bilgi Emniyet’te şok etkisi yaratmış.

EMNİYET’E BİLGİ YOK

Emniyet Genel Müdürlüğü ve Jandarma Genel Komutanlığı’na şahıslara ülkeye giriş yasağı konulması veya takip edilmeleri konusunda gelen herhangi bir bilgi yok. MİT’in Suriye’deki radikal gruplara destek verdiğine yönelik iddialar vardı. Saldırganların ülkeye girişlerindeki şaibeli durum kadar, vize süreleri bitmesine rağmen Türkiye’de nasıl kalabildiklerine yönelik de araştırma yapıldı. Bu konuda uzmanlarca yapılan araştırma sonucu, şahısların Suriye’deki radikal gruplarla ilişkisi olan ve onlara yardım eden Türkiye’deki bazı dernek veya yardım kuruluşları sayesinde yakalanmadan kaldıkları bilgisine ulaşılmış. Üç kişinin askeri eğitimlerini Türkiye’nin güney illerindeki kamplarda yaptığı da iddia ediliyor.

Güncelleme Tarihi: 29 Mart 2014, 13:49
YORUM EKLE