'Midyat ve Erciş il oluyor' iddiası!

Mardin’in Midyat ve Van’ın Erciş ilçelerininin il yapmayı planlandığı öne sürüldü. Midyat ve Erciş’in il olması halinde, DBP’li belediyelerin yönetiminde olan Mardin ve Van, Büyükşehir Belediyesi ünvanlarını kaybedeceği belirtiliyor

'Midyat ve Erciş il oluyor' iddiası!
AKP hükümeti, Mardin’in Midyat, Van’ın Erciş ilçelerini il yapmayı, Şırnak il merkezini Cizre, Hakkâri il merkezini de Yüksekova olarak değiştirmeyi planlıyor.

Al Jazeera’den Didem Özel Tümer’in haberine göre; konuyla ilgili Al Jazeera’ye bilgi veren kaynaklar, konu üzerinde çalışıldığını ancak son kararın henüz verilmediğini söyledi.

Hükümetin, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) belediyelerine kayyum atanması tartışması çerçevesinde belediyeler kanununda yapılması planlanan değişikliklerle birlikte konuyu değerlendirdiği de belirtildi.

MİDYAT VE ERCİŞ 

Midyat ve Erciş ilçelerinin il yapılması ile Mardin ve Van, nüfusları 750 binin altına düşeceği için büyükşehir belediyesi statülerini kaybedecek.

Bu her iki büyükşehir belediyesi de Demokratik Bölgeler Partisi’nin (DBP) yönetiminde bulunuyor.

HAKKÂRİ VE ŞIRNAK

Haberde, Hakkâri ve Şırnak’ta merkez ilçe değişikliğinin yapılacağını da aktarılıyor.

ŞIRNAK İSMİ DEĞİŞEBİLİR

Öte yandan Al Jazeera’nin haberinde; Şırnak’ın isminin de “Nuh Şehri” olarak değiştirilmesinin de tartışıldığı ve bunun dışında, başka bazı yerleşim yerlerinin de adlarının değişmesinin gündemde olduğu yazıyor.

Güncelleme Tarihi: 26 Haziran 2016, 23:54

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER