MHP, HDP’nin kapatılması için dava açacağı tarihi belirledi

MHP, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın dava açması için 1 ay bekleyecek

MHP, HDP’nin kapatılması için dava açacağı tarihi belirledi

MHP, HDP’nin kapatılması istemiyle dava açacağı tarihi belirledi. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, HDP hakkında kapatma davası açarsa MHP, mükerrer bir başvuru olur gerekçesiyle ayrıca müracaat etmeyi düşünmüyor.

Dava açılmazsa 1 ayın sonunda MHP, HDP’nin kapatılması için başvuru yapacak.

AKP’ye yakınlığıyla bilinen Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, MHP’nin Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın dava açması için bir ay bekleyeceğini, bu süre zarfında adım atılmazsa HDP’nin kapatılması için dava açacağını yazdı.

HDP’nin kapatılmasıyla ilgili tartışmalarda yeni bir sürece girildiğini belirten Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın parti kapatmaya sıcak bakmadığını öne sürerken, “MHP’nin, HDP’yle ilgili tutumunun Cumhur İttifakı’nın politikası olmadığı anlaşılıyor. Ancak AK Parti’nin, MHP’nin bu girişimini engelleme gibi bir çabası olmayacağı belli” ifadesini kullandı.

'MÜKERRER OLMAMASI İÇİN BEKLENİYOR'

“MHP’de HDP’nin kapatılmasıyla ilgili bir çalışma var” diyen Selvi, yazısında şunları kaydetti:

“Hukuk İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Feti Yıldız başkanlığında HDP’yle ilgili bir dosya hazırlanıyor. MHP, öncelikle Ankara 22. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilen 6-8 Ekim olaylarıyla ilgili iddianame üzerine Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın HDP hakkında kapatma davası açmasını bekleyecek. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, HDP hakkında kapatma davası açarsa MHP, mükerrer bir başvuru olur gerekçesiyle ayrıca müracaat etmeyi düşünmüyor.

'YARGITAY, BİR AY BEKLENECEK'

"Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı adım atmazsa, MHP, Siyasi Partiler Yasası’nın 100. Maddesi’ne göre HDP’nin kapatılması için yazılı başvuruda bulunacak. Belirlenmiş bir tarih var. MHP, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın dava açması için 1 ay bekleyecek. Eğer bu süre zarfında adım atılmazsa harekete geçecek. Ayrıca 6-8 Ekim olaylarıyla ilgili olarak Ankara 22. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilen iddianame dosyaya girecek. HDP’nin eski eş genel başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ başta olmak üzere milletvekillerinin açıklamalarına yer verilecek.”

YORUM EKLE
YORUMLAR
Zerdüş
Zerdüş - 6 ay Önce

Alçak köpek

Halk
Halk - 6 ay Önce

Deyvuz

Melek
Melek - 6 ay Önce

Allah sizi öyle bir kapatacak ki , bir daha hiçkimseye zarar veremeyeceksiniz. Ülkeye en büyük zararı sizler veriyorsunuz

Yahuda
Yahuda - 6 ay Önce

Artık bir Kürt olarak Benim viçdanım muslumanın viçdanı ile uyuşmuyor Küçülen babama diyordum asker köyü basınca neden köylüler hepsi kaçıp kendini dereler kayalar arasında saklıyor yakalasa bizi öldurecek ama dedim baba çok ilginç tir köpeyimiz in suçu ne kaderimiz bir dir Niye kaçıp kendini saklıyor Askerlerin köye basacaklarını biliyorlar köpek küçüken annesinin yanında iken asker anesini tarayarak öldurdu İŞTE MÜSLÜMANLIK BUDUR

SIRADAKİ HABER