'MHP'den 5 vekil İYİ Parti'ye geçecek' iddiası

Bahçeli ile ters düşen 5 MHP’li vekilin İYİ Parti’ye geçeceği iddia ediliyor

'MHP'den 5 vekil İYİ Parti'ye geçecek' iddiası

CHP'den 15 milletvekilinin İYİ Parti'ye geçmesinin ardından siyasi kulislerde 5 MHP milletvekilinin de İYİ Parti'ye geçeceği ileri sürülüyor.

Bu milletvekillerinin önceden “Genel Başkan Bahçeli'ye ters düşen vekiller olduğu” belirtilirken, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin de 9 Nisan'da partisinin milletvekillerine verdiği yemekte “CHP'den İYİ Parti'ye geçecek milletvekilleri olabilir. İYİ Parti'nin tazyikiyle CHP'den gidenlerle Meclis'te bir grup kurulabilir. MHP'de siyaset yapan milletvekilleri de bu duruma karşı uyanık olsun. Çünkü bizim içimizden de 5 milletvekilinin İP'e (İYİ Parti) gitmesi söz konusu olabilir” dediği ileri sürülüyor.

İSTİFA İDDİASINA YALANLAMA

Cumhuriyet’ten Selda Güneysu’nun haberine göre, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin Başkanlık sistemine referandumda “evet” diyecekleri açıklamasının ardından genel başkan yardımcılığı görevinden istifa eden MHP İstanbul Milletvekili Atila Kaya, istifanın söz konusu olmadığını söyledi. İstifa edeceği iddiaları ortaya atılan Oktay Vural’ın da bunu reddettiği öğrenildi.

CHP ve İYİ Parti kurmayları bugün biraraya gelerek, 15 CHP'li vekilin istifa ederek İYİ Parti'ye geçmesi konusunda uzlaşıya vardı. Böylece İYİ Parti, Meclis'te grup kurabilecek ve yasal olarak seçimlere girmesinin önündeki engel kalkmış olacaktı.

TBMM'de 5 vekili bulunan İYİ Parti'nin milletvekili sayısı böylece 20'ye çıkmış oldu. CHP'li vekillerin İYİ Parti'ye geçişinin YSK'ye de bildirilmesi sonrasında YSK, İYİ Parti konusunda bir karara vardı. YSK, İYİ Parti'nin seçimlere katılabileceğini duyurdu.

İYİ Parti’ye geçecek isimler arasında adı geçen Fahrettin Oğuz Tor'un ise yaptığı açıklamada, “Kesinlikle böyle bir şey söz konusu değildir. Ben partimdeyim basında yer alan haberler gerçeği yansıtmamaktadır” dediği ifadesine de haberde yer veriliyor.

Güncelleme Tarihi: 23 Nisan 2018, 13:08

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER