‘Mevzuata uygun’ iddiasıyla yapılan elektrik kesintilerine 100 yıla kadar hapis istemi

Enerji Bakanlığı’nın ‘mevzuata uygun’ diyerek savunduğu elektrik kesintilerini uygulayan DEDAŞ’ın Mardin İl Müdürü ile Kızıltepe İlçe Müdürü hakkında 100 yıla varan hapis cezası isteniyor

‘Mevzuata uygun’ iddiasıyla yapılan elektrik kesintilerine 100 yıla kadar hapis istemi

Dicle Elektrik Dağıtım AŞ. (DEDAŞ), Mardin’in Derik, Kızıltepe, Nusaybin ve Artuklu ilçelerinde ‘borç’ gerekçesiyle yüzlerce köyde 14 Mayıs’tan itibaren elektrik kesintileri uygulamıştı.

25 Temmuz’a kadar devam eden elektrik kesintileri nedeniyle Mardin Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Mardin Su ve Kanalizasyon İdaresi’ne (MARSU) ait su pompaları da çalışmayınca yüzlerce köy hem elektriksiz hem de susuz kalmıştı.

Mahkeme kararlarına rağmen Mardin’deki köylere elektrik verilmemesi üzerine DEDAŞ İl Müdürü Mehmet Bulut ile DEDAŞ Kızıltepe İlçe Müdürü Kenan Polat hakkında Kızıltepeli köylülerin şikayeti üzerine başlatılan soruşturma tamamlandı.

Mezopotamya Ajansı’ndan Ahmet Kanbal’ın haberine göre, soruşturma kapsamında Kızıltepe Cumhuriyet Savcılığı, şu an Mardin Büyükşehir Belediyesi’ne ilişkin yolsuzluk soruşturmasında tutuklu bulunan Bulut ile tutuksuz yargılanacak olan Polat hakkında iddianame hazırladı.

“Kamu hizmetlerinden yararlanma hakkının hukuka aykırı davranışla engellenmesi” suçlamasıyla hazırlanan iddianame Kızıltepe 2. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

İddianameye göre, 20’şer defa cezalandırılmaları istenen Bulut ve Polat’ın toplam 40 yıldan 100 yıla kadar hapsi isteniyor.

BAKANLIK ‘MEVZUATA UYGUN’ GÖRMÜŞTÜ

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, HDP Mardin Milletvekili Pero Dündar’ın Meclis’e sunduğu soru önergesine verdiği yanıtta elektrik kesintilerini “mevzuata uygun” bulmuştu.

Bakanlık ayrıca, “Elektrik faturasını zamanında ödemeyen herhangi bir abone nedeniyle bir bölgenin tamamının veya bir kısmının elektriğinin kesilmesi söz konusu değildir” iddiasını dile getirmişti.

Güncelleme Tarihi: 23 Ağustos 2020, 19:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER