Metin Feyzioğlu'ndan kurultay isteyen barolara: Çözümsüzlükten besleniyorlar

"Adımın hiçbir siyasi parti ile anılmasından da hoşlanmadım"

Metin Feyzioğlu'ndan kurultay isteyen barolara: Çözümsüzlükten besleniyorlar

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu'nun, Cumhurbaşkanlığı Beştepe yerleşkesinde yapılan yeni adli yıl açılış törenine katılmasına barolar ve muhalefet tepki göstermiş; 5 baro, Türkiye Barolar Birliği'ni olağanüstü genel kurula çağırmıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, baroların seçim sistemi konusunda ifadelerine TBB'nin sessiz kalmasıyla Feyzioğlu eleştirilerin hedefi haline gelmişti.

Feyzioğlu, "Onların geleneğinde sürekli kurultay var sanırım. Türkiye Barolar Birliği'ni kongreye götürme girişiminin çok verimli olmadığını düşünüyorum. Kamuoyu keşke bizim bu önerilerimizi tartışsaydı çok doğru bir iş yapmış olurdu. Ben çözüm istemediklerini düşünüyorum. Çünkü çözümsüzlükten besleniyorlar"  dedi.

Sabah'tan İsa Tatlıcan'ın haberine göre "Bana eksenin kaydı diyenler bir taraflarına bir siyasi partinin genel başkan yardımcısını, öbür tarafına başka bir genel başkan yardımcısını aldılar. Ben siyasi parti ziyaret ediyorsam hepsini ziyaret ederim" ifadelerini kullanan Feyzioğlu söyleşide şunları söyledi:

Metin Bey genlerinde siyaset olan bir aileden geliyorsunuz. Son soruyu başta sorayım. Siyaset düşünüyor musunuz?

Benim büyük amcam Behçet Feyzioğlu, Mustafa Kemal ile Bandırma Vapuru'nda yeraldı. Milli Mücadeleyi başlatan kişilerden biri. Büyük dedem Sait Azmi Feyzioğlu, Anadolu ve Müdaha-i Hukuk Cemiyeti'nin kurucusu. İstiklal Madalyası olan heyetin içerisinde. 3 dönem milletvekilliği yapmış. 1950 seçimlerinin demokratik yapılmasını sağlayan yasanın da yazarı. Onun oğlu Turhan Feyzioğlu da beni yetiştirdiği için ona baba derdim. Turhan Feyzioğlu, CHP sosyalizme kaydığı dönemde ayrıldı. Bazıları da ona bu yüzden saldırır. Ama ben siyaset düşünmüyorum. Adımın hiçbir siyasi parti ile anılmasından da hoşlanmadım.

Siz kendinizi ne olarak tanımlarsınız?

Ben Atatürk'ün tanımladığı şekilde bir Türk Milliyetçisiyim. Her zaman bunu söyledim. Çünkü benim ailem ortada. Ben merkezde bir insanım.Hiçbir ayrım yapılmaksızın insana insan olduğu için değer veririm. Hangi siyasi görüşe sahip olursanız olun önce milli olunmalı derim. Alman Solu, Fransız Solu, İsveç Solu millidir. Hepsinin evinde İsveç bayrağı asılıdır. Bize "milli olma" diyen devletlerin tamamı millidir.

Metin Bey eleştirilerden rahatsız mısınız?

Ben değilim meslektaşlarım rahatsız. Atanan avukat rahatsız. Bakın staj yapan meslektaşlarım besin zincirinin son halkası muamelesi gördü. Kölelik şartlarında çalıştırıldı. En kötü şartlara razı hale getirildiler. Bunu düzeltecek sihirli değneğimiz yok. 4-5 yıl içinde ideal oluşacak bir adımı attık.

Bazı baroların Kurultay talebi hakkında ne düşünüyorsunuz?

Onların geleneğinde sürekli kurultay var sanırım. Türkiye Barolar Birliği'ni kongreye götürme girişiminin çok verimli olmadığını düşünüyorum. Kamuoyu keşke bizim bu önerilerimizi tartışsaydı çok doğru bir iş yapmış olurdu. Ben çözüm istemediklerini düşünüyorum. Çünkü çözümsüzlükten besleniyorlar.

Metin Feyzioğlu'nun ekseni kaydı diyenler de var.

Bana eksenin kaydı diyenler bir taraflarına bir siyasi partinin genel başkan yardımcısını, öbür tarafına başka bir genel başkan yardımcısını aldılar. Ben siyasi parti ziyaret ediyorsam hepsini ziyaret ederim.

"Söz konusu vatansa gerisi teferruattır" sözünüz de çok eleştirildi. Ne demek istediniz?

Ben "ben vatan söz konusuysa hukuk teferruattır" dedim mi? Tam aksine bütün konuşmam hukuk devleti üzerine. Ne demek istediğimi söyleyeyim. Vatan söz konusuysa benim canımı da alsanız teferruattır. Söz konusu vatansa bana saldırılar teferruattır. Ben bilmiyor muydum Millet Kongre Sarayı'na gittiğimde bir grubun seçim harekatı başlatacağını bilmiyor muydum. Ben meslektaşlarım için oraya gittim. Bunu anlamayanlara ne söyleyebilirim ki.

Güncelleme Tarihi: 09 Eylül 2019, 21:09

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER