Merve Büyüksaraç'a “Cumhurbaşkanı'na hakaret” iddiasıyla ceza

Manken Merve Büyüksaraç, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a hakaret suçundan 1 yıl 2 ay 17 gün hapis cezasına çarptırıldı

Merve Büyüksaraç'a “Cumhurbaşkanı'na hakaret” iddiasıyla ceza
Manken Merve Büyüksaraç hakkında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a Başbakan olduğu dönemde sosyal paylaşım sitesi instagram hesabı üzerinden yaptığı paylaşımla hakaret ettiği iddiasıyla açılan dava karara bağlandı. Merve Büyüksaraç’ın avukatı Ali Deniz Ceylan, "Şikayetçinin devlet yöneticisi olduğu için eleştiri sınırları sert bir şekilde yorumlanmamalıdır. Müvekkilimin paylaştığı ifadelerinin siyasi olarak değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Bu nedenle müvekkilimizin beraatine karar verilmesini talep ediyoruz" dedi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın avukatı Hatice Özay ise suça konu paylaşımların eleştiri sınırlarında değerlendirilmesinin mümkün olmadığını iddia ederek, "Müvekkilimin kişilik haklarına saldırı olmuştur. Sanığın cezalandırılmasını istiyoruz" dedi.

JINHA’nın haberine göre; davayı karara bağlayan hakim, sanığın üzerine atılı suçun işleniş şekli, suç konusunun önem ve değeri, meydana gelen neticenin ağırlığı, sanığın kastı ve kastının yoğunluğu gerekçeleriyle Merve Büyüksaraç'a, "Kamu görevlisine görevinden dolayı alenen hakaret" suçundan 1 yıl 2 ay 17 gün hapis cezası verdi. Ceza ise ertelendi.

Merve Büyüksaraç ise yaptığı savunmasında, "Suçlandığım ustanın şiiri, sosyal medyada 960 bin kez paylaşılmış. Ben de bu nedenle alıntılar yaparak paylaştım. İddianamede belirtilen resimler ve şiirlerin yanındaki yorumlar bana ait değildir" dedi.

NE OLMUŞTU?

Erdoğan'a, Başbakanlığı döneminde sosyal paylaşım sitesi Instagram'da 'Ustanın Şiiri' isimli şiiri paylaşarak hakaret ettiği iddia edilen Merve Büyüksaraç hakkında 1 yıl 5 aydan 4 yıl 5 aya kadar hapis istemiyle iddianame hazırlanmıştı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, Merve Büyüksaraç'ın Instagram hesabından paylaştığı yazıların ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilemeyeceği belirtildi. Merve'nin paylaştığı yazılarla Tayyip Erdoğan'ı başbakanlığı döneminde alenen aşağıladığı, küçülttüğü, eleştiri sınırlarını aştığı iddia edildi.

Güncelleme Tarihi: 31 Mayıs 2016, 13:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER