Mersin’de Cemevi’ne ibadethane kararı

İl Genel Meclisi, Cem Evi'ni 'İbadet Merkezi' kabul etti…

Mersin’de Cemevi’ne ibadethane kararı

MERSİN İl Genel Meclisi, Alevi Kültür Dernekleri Mersin Şubesi bünyesindeki Mersin Cem Evi'ni 'inanç ve ibadet merkezi' olarak kabul etti.

Oy birliğiyle alınan kararda Cem Evi'nin bakım, onarım, elektrik ve genel giderlerinin İl Özel İdaresi bütçesinden karşılanması kararlaştırıldı. Karar, Mersin Valisi Hasan Basri Güzeloğlu'nun onaylaması halinde uygulanacak.

Alevi Kültür Dernekleri Mersin Şube Başkanı Suat Yıldız, yönetim kurulu adına 27 Ekim 2011'de İl Özel İdaresi'ne dilekçe verdi. Alevilerin ibadet yeri, inanç ve kültür merkezi olan Cem Evi'nin genel giderleri, elektrik, su, personel, bakım onarım gibi giderlerinin üye aidatları ve bağışlarla karşılanmasında güçlük çekildiğini belirterek, bu giderlerin İl Özel İdare bütçesinden karşılanmasını talep etti.

MHP VE CHP'DEN ÖNERGE

Bu talep daha sonra MHP Grup Başkanvekili Fahrettin Kılınç ile CHP Grup Başkanvekili Hüseyin Yıldırım tarafından 1 kasım 2011'de önerge haline getirilerek, komisyona havale edildi. MHP'den Yüksel Çelik'in başkanlığını yaptığı 5 kişilik komisyon da, "2012 Yılı İl Özel İdaresi Bütçesi içerisinde bulunan Kültür ve Turizm bütçe kalemi içerisinde ayrılan ödeneğin, bir inanç ve ibadet yeri olan Cem Evi'nin bakım- onarım, elektrik ve genel giderlerinin İl Özel İdaresi bütçesinin ilgili kaleminden karşılanması uygun görülmüştür" görüşüne yer vererek, önergenin görüşülmesi için İl Genel Meclisi gündemine alınmasını sağladı.

KARAR OY BİRLİĞİ İLE ALINDI

60 üyeli İl Genel Meclisi, dün CHP'li Halil Ünal başkanlığında 58 üyenin katılımıyla toplanıp önergeyi görüşmeye aldı. Yapılan oylama sonucunda MHP ve CHP grubunca hazırlanan önerge CHP, MHP, AK Parti ve BDP'li üyelerin oybirliği ile kabul edildi. İl Genel Meclisi'nde alınan bu karar, Mersin Valisi Hasan Basri Güzeloğlu tarafından onaylanırsa yürürlüğe girecek.

CEMEVİ İBADET YERİ

CHP Grup Sözcüsü Ali Erdinç, parti olarak Cem Evleri'ni bir ibadet yeri olarak gördüklerini belirterek şunları söyledi:

"Nasıl camide ibadet yapılıyorsa, Alevi vatandaşlarımız da ibadetlerini Cem Evi'nde yapıyorlar. Cenazelerini Cem Evi'nden kaldırıyorlar. Cem evleri ibadet merkezidir. Bu nedenle de giderlerinin kamu tarafından karşılanması tamamen doğaldır. Bu hareketle önergenin önderi olduk. MHP'li arkadaşlarımızın da desteği ile ülkede bir ilke imza atıyoruz. Şimdi sayın valimizin konuya duyarlı davranarak kararı onaylamasını bekliyoruz."

ALEVİLER SEVİNDİ

Alevi Kültür Dernekleri Mersin Şube Başkanı Suat Yıldız gelişmelerden son derece memnun olduğunu kaydederek şu değerlendirmeyi yaptı:

"Öncelikle CHP, MHP, AK Parti ve BDP'ye hassasiyetlerinden dolayı teşekkür ediyorum. Hiç bir karşı görüş dahi çıkmadan önerge oylandı. Cem evleri bizim ibadet merkezlerimiz olduğu için önemli giderleri vardır. Bu giderleri de bağış ve üye aidatlarıyla karşılamamız mümkün değil. Nasıl camide Alevi olmayan vatandaşlar gidip ibadetlerini yapıyorsa, biz de Cem Evi'nde ibadetlerimizi yapıyoruz. Sayın valimizin de bu kararı geri çevirmeyeceğini düşünüyoruz. Bu konuda daha önce İzmir'de bir adım atılmıştı, ancak başarılı olunmamıştı. Mersin'de alınan bu kararın Türkiye'de bir ilk olacağını düşünüyoruz. Sonuçta bu ülkenin vatandaşı Alevi'lerin de istekleri bellidir. Hiç bir inanca saygısızlık etmiyoruz, hor görmüyoruz. Bu nedenle aynı saygıyı biz de bekliyoruz." (f5haber)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER