"Melih Bulu'nun doktora tezinin bir bölümünde yüzde 50'ye kadar intihal var"

Bulu, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından Boğaziçi'ne rektör olarak atanmıştı

"Melih Bulu'nun doktora tezinin bir bölümünde yüzde 50'ye kadar intihal var"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör olarak atanan eski AKP milletvekili aday adayı Prof. Dr. Melih Bulu'nun doktora tezinde intihal yaptığı suçlamaları bir "bilimsel bütünlük inceleme" sitesi tarafından değerlendirildi.

Yapılan incelemede Bulu'nun 2003'te yazdığı tezin 3. bölümünde, yüzde 30 ila 50 arası intihal tespit edildi.

Science Integrity Digest isimli sitede yer alan analiz, Boğaziçi Üniversitesi'ne rektör olarak atanan eski AKP milletvekili aday adayı Prof. Dr. Melih Bulu'nun doktora tezinde intihal yaptığına dair suçlamaları inceledi.

İncelemede ilk olarak "Ankaralı Jan" isimli Twitter kullanıcısının Bulu'nun tezi ve eski kaynaklar arasında yaptığı karşılaştırmaya yer verildi. Karşılaştırmada, tezdeki bazı paragrafların tamamen kaynaktan kopyalandığı görüldü. Paragrafların bazıları kaynak alıntısıyla bitse de paylaşılan metinlerde tırnak işareti olmadığı dikkati çekti.

Twitter'daki intihal suçlamalarının ardından Science Integrity Digest, "SimTexter" isimli bir uygulama kullanarak Bulu'nun doktora tezini analiz etti.

İlk olarak 2000 yılında yazılan Gulati, Nohria, and Zaheer, Strat. Mgmt J kaynaklı makale ile Bulu'nun 2003 yılında yazdığı doktora tezi karşılaştırıldı.

Yapılan inceleme, Bulu'nun doktora tezinin 3. bölümünde 2003 öncesi yazılmış makale ve kitaplarla tamamen aynı paragraflar içerdiğini gösterdi.

Aşağıdaki fotoğrafta, Bulu'nun tezinin 3. bölümünde eski kaynaklarla aynı olan paragraflar, farklı kaynak farklı renkte olacak şekilde çizilmiş:

Analizi hazırlayanlar, intihal içeren bölümlerin daha fazla olabileceğine işaret etti.

Analizin sonuç bölümünde şu ifadeler yer aldı:

"Doktora tezinin belirli bölümleri özgün olsa da birkaç paragraf eski kitap ve makalelerden tamamen kopyalanmış. Tezdeki intihal yüzdesini hesaplamak zor çünkü eski kaynakların pek çoğuna internet üzerinden ulaşmak zor. Öte yandan 3. bölümün yüzde 30 ila 50'sinin özgün olmadığı görülüyor."

Güncelleme Tarihi: 10 Ocak 2021, 23:42

YORUM EKLE
YORUMLAR
ALKOLLÜ VATANDAS
ALKOLLÜ VATANDAS - 7 ay Önce

SIRF BU NEDENLERDEN DOLAYI SANIRIM ALMANYA´NIN BIR DÖNEM SAVUNMA BAKANI ISTIFA ETMISTI.... BUNLARDA BIRAZ ONUR OLSA BIR DAHA SIYASET SAHNESINDE GÖRÜNMEMEK ÜZERE YOK OLMALARI GEREKIR. AMA YÜZLERINE TÜKÜRÜLDÜKCE YARABBI COK SÜKÜR DEYIP DURMAK YOK YOLA DEVAM ZIHNIYETINDELER..... YAZIK GERCEKTEN COK YAZIK!!!

ALKOLLÜ VATANDAS
ALKOLLÜ VATANDAS - 7 ay Önce

Avusturya'da doktora tezinde usulsüzlük iddiaları istifa getirdi


Avusturya'da Çalışma Bakanı Christine Aschbacher doktora tezi çalışmalarında usulsüzlük yaptığı iddialarının ardından görevinden istifa etti

Dünya 10 Ocak 2021 Pazar 13:57
Avusturya'da doktora tezinde usulsüzlük iddiaları istifa getirdi
Avusturya'da Çalışma Bakanı Christine Aschbacher, doktora tezi çalışmalarında intihal iddialarının ardından görevinden istifa etti.

Aschbacher yaptığı açıklamada, “Federal Hükümetteki Çalışma, Aile ve Gençlik Bakanı olarak görevimi en iyi şekilde yerine getirdim. Bu ülke için tam bir bağlılıkla bakan olarak görevimi yaptım ve ekibimle en iyisini verdim” dedi.

Aschbacher açıklamasının devamında şu ifadelere yer verdi:

“Akademik derece alma konusundaki çalışmalarımı her zaman bilgim ve inancım dahilinde en iyi şekilde yazdım ve tanınmış profesörlerin değerlendirmesine güvendim. Bakanlık görevim sırasında gazeteye yazdığım ve kasıtlı olarak intihal ettiğime dair tüm iddialar ima niteliğindedir ve bunları reddediyorum. Bu çalışma, her zaman olduğu gibi, ilgili kurum tarafından her zamanki şekilde kontrol edilir. Bu ülkedeki herkesin böyle adil yargılanma hakkı var. Tıpkı Thomas Drozda, Johannes Hahn veya Bogdan Roscic ve diğerleri gibi diğerlerine zaten verildiği gibi.

Bununla birlikte, ailem ve ben, medyanın ve siyasi yoldaşların bu adil inceleme sürecini yürütmeme izin vermediğini ve bana akıl almaz bir şekilde önyargılı davrandığını görüyoruz.

Düşmanlık, siyasi heyecan ve saldırılar maalesef sadece bana değil, çocuklarıma da dayanılmaz bir güçle zarar veriyor. Ailemi korumak için bunun devam etmesine izin veremem. Bu nedenle görevimden istifa ediyorum. Başbakan Sebastian Kurz'u bu konuda bilgilendirdim. Bu zorlu kriz zamanında mükemmel ekip çalışması için federal hükümetteki meslektaşlarıma ve kabinesindeki çalışanlarıma teşekkür etmek istiyorum. Bu güzel ülke ve insanları için elinizden gelenin en iyisini yapmaya devam edeceğinize inanıyorum ve bol şans diliyorum.”

Umarim Melih Efendi okur... :))

SIRADAKİ HABER