Mehmet Ali Alabora: İddianamede hiçbir şey gerçek değil

Oyuncu Mehmet Ali Alabora, Gezi Parkı eylemleri iddianamesi ile ilgili açıklamalarda bulundu

Mehmet Ali Alabora: İddianamede hiçbir şey gerçek değil

Gezi Parkı eylemleri gerekçe gösterilerek hakkında yakalama kararı çıkarılan oyuncu Mehmet Ali Alabora için geçtiğimiz günlerde kabul edilen Gezi Parkı iddianamesinde de müebbet hapsi isteniyor.

Mehmet Ali Alabora, Gezi eylemleri, dava süreci ve İngiltere’deki yeni yaşamı ile ilgili ilk kez açıklamalarda bulundu.

Euronews’den Rengin Arslan‘ın sorularını yanıtlayan Alabora, Gezi Parkı eylemlerinin üzerinden yaklaşık 6 yıl geçtikten sonra “Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmak” suçlamasıyla yargılanacak.

‘SÜREÇ BANA GÜÇ VERDİ’

İddianame ve hakkındaki suçlamalarla ilgili olarak her şeye rağmen sürecin kendisine güç verdiğini söyleyen Alabora, “Tabii ki ilk duyduğum anda sarsıldım, şoke oldum ve anlamakta, idrak etmekte güçlük çektim ama bu da şöyle bir güç verdi. Müebbetle yargılandığımız bir tiyatro oyunu yüzünden, müebbetle yargılanacağımızı öğrendiğimiz bir günde başka bir tiyatro oyunuyla dünyanın başka bir yerinde köy köy kasaba kasaba o hikâyeyi paylaşmak için hayata devam ediyor olmak, üretmeye devam ediyor olmak bazılarına küçük görünebilir ama bana çok güç veren bir şey oldu” dedi.

‘İDDİANAMENİN GERÇEKLE HİÇBİR BAĞI YOK’

İddianame ile ilgili olarak ise “İddianamenin içinde iddia edilen hiçbir şey gerçek değil” diyen Alabora, “karşınızda gerçekle hiçbir bağı olmayan bir şey olduğu zaman açıkçası biraz paralize de oluyorsunuz. Bir yerinden gerçekle bir ilişkisi olsa, savunabileceğiniz bir şey olur” diye ekliyor.

‘BİR GÜN TÜRKİYE’DE ÜRETMEYE DEVAM ETMEK İSTERİM’

Dünyanın ilk Gallerce ve Türkçe oyunu olan Meltem Arıkan’ın kimlik, dil ve aidiyet üzerine kaleme aldığı Y Brian/Kargalar isimli oyunla yönetmen olarak seyirciyle buluşacak olan Mehmet Ali Alabora, bir gün Türkiye’de de üretmeye devam etmek istediğini söylüyor.

Alabora, “Tabii ki Türkiye’de üretmeye devam etmek, paylaşmaya devam etmek isterim. Hele ki şimdi daha uluslararası bir tecrübeyle bir gün başka bir şeye dönüşebilir, bir gün, umarım” dedi.

Meltem Arıkan’ın yazdığı, Pınar Ögün ve Rebecca Smith-Williams’ın oynadığı, Memet Ali Alabora’nın yönettiği Y Brian/Kargalar oyunu 19-20 Mart’ta Londra’da, 23 Mart’ta Cambridge’de izleyici ile buluşacak.

Kaynak: Euronews

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER