Meclis raporu: Kırbayır işkence sonucu ölmüş

Peki şimdi ne yapılacak?

Meclis raporu: Kırbayır işkence sonucu ölmüş

12 Eylül darbesinde gözaltına alınan ve 31 yıldır kayıp olan Cemil Kırbayır’ın durumuyla ilgili Meclis İnsan Hakları Komisyonu’nun hazırladığı raporda, Kırbayır’ın işkence sonucu öldüğü sonucuna varıldı.

ANKARA - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın kayıp yakınları ile Dolmabahçe’de buluşmasında Berfo Ana’nın feryadı ile Cemil Kırbayır’ın durumu gündeme gelmişti.

Meclis İnsan Hakları Komisyonu olayı araştırdı. Araştırma sonuçları raporlaştırıldı. Raporda, darbeden bir gün sonra, 13 Eylül 1980'de gözaltına alınan Kırbayır'ın işkence ile öldürüldüğü ve cesedinin ortadan kaldırıldığı tespitine yer verildi.

Komisyon, Kırbayır'a sorgu sırasında dövüldüğü, falakaya yatırıldığı ve elektrik verildiği kanaatine vardı. 

Komisyon Kırbayır'ın gözaltındayken kaçtığı iddiasının işkence ile ölüm olayını örtbas etmeye yönelik olduğu görüşünde. Komisyonun hazırladığı rapora göre, gözleri kapalı ve elleri kelepçeli bir kişinin kaçma olasılığı neredeyse imkansız.

Cemil Kırbayır'ın polis, asker ve MİT olmak üzere 3 birimin eşgüdümünde sorgulandığı rapora yansıyan bilgiler arasında. İnsan Hakları Komisyonu o dönem, Kars’ta görev yapan polis, asker ve MİT görevlilerinin listesini istedi.

Askerden yanıt gelmedi. Raporda bu durum, "Milli Savunma Bakanlığı’nca raporun yazım aşamasına kadar cevap verilmemiş olmasının işkenceye resmi hoşgörü endişesini güçlendirdiği" sözleriyle değerlendirildi.

Tanıkların, işkenceyle ölümlerden sorumlu tuttukları isimlerin başında dönemin Birinci Şube Komiser Muavini Mehmet Haytan geliyor. Komisyona konuşan Haytan ise Cemil Kırbayır kendisinin değil MİT'in sorguladığını iddia etti.

NTVMSNBC


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER