Meclis Komisyonu 'fayton kalksın' diyor

TBMM Başkanı Mustafa Şentop Hayvan Haklarını Araştırma Komisyonu'nun raporunu tamamladığını açıkladı

Meclis Komisyonu 'fayton kalksın' diyor

Adalar’da tartışma konusu olan faytonlarla ilgili nasıl bir karar verileceği merakla beklenirken, TBMM Başkanı Mustafa Şentop bu konuda düzenlemenin de yer alacağı raporun tamamlandığını açıkladı.

Hayvan hakları yasasıyla ilgili Hayvan Haklarını Araştırma Komisyonu’nun raporunu tamamladığını söyleyen Şentop, “Çok önemli değişiklikler gündeme geldi. STK’lar arasındaki anlaşmazlıklar olduğu için rapor süreci devreye girmişti. Gecikme olmuştu. Şimdi hazır. Önümüzde bütçe görüşmeleri olduğu için ocak ayı itibarıyla yasa Genel Kurul’a gelecek. Yeni yıla bu yasa görüşmeleriyle gireceğiz. İnşallah yasalaşacak” dedi.

Yapılması düşünülen değişiklikler şunlar:

Kat Mülkiyeti Kanunu’nda revizyon yapılacak. Böylece apartman yönetimlerince hayvanlara ilişkin keyfi kısıtlamalara ve yasaklara engel olunacak.

Hayvanlara yönelik işkence, zalimce eylemlerde bulunma, hayvan dövüştürme gibi konular suç kapsamına alınacak.

Belediyeler bütçelerinde zorunlu olarak belirli bir oranı hayvanların korunması ve bakımı için ayıracaklar.

Hayvanların bakıldığı ortamların asgari standartlarının belirlenmesi ve ‘istifçilik’ olarak tabir edilen hayvana kötü muameleye varacak derecede yetersiz bir alanda çok fazla sayıda hayvanın barındırılmasının önüne geçilmesi için ‘refah kriterlerinin’ ortaya konulması amacıyla Tarım ve Orman Bakanlığı’nca mevzuat çalışması yapılacak.

Üzerine kayıtlı olan ve çevreye sorun yaratan hayvanların önlemini almayan, sahibi olduğu hayvanı sokağa atan kişilere ceza verilecek.

Yurtdışından kaçak yollarla hayvan sokulmasının önlenmesi amacıyla sıkı denetim yapılacak.

Adalar’da elektrikli ulaşım araçlarının kullanımına geçilecek.

Güncelleme Tarihi: 18 Kasım 2019, 22:14

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER