Mazlumder'den Genelkurmay'a tepki

Açıklamada, 'intihar ettiği söylenen askerlerin onda dokuzu Kürt' denildi...

Mazlumder'den Genelkurmay'a tepki

İnsan Hakları ve Mazlumlar İçin Dayanışma Derneği (MAZLUMDER) İstanbul Şubesi, şüpheli asker ölümleri ve askerlikte yaşanan hak ihlalleri ile ilgili şube binasında basın toplantısı gerçekleştirdi.

Basın toplantısına Asker Hakları Komisyon Başkanı Avukat Mahir Orak, MAZLUMDER İdari Koordinatörü Gürcan Onat ve Avukat Arife Gökkaya katıldı.

Basın açıklamasını okuyan Avukat Mahir Orak, Türkiye'de halen devam eden zorunlu askerlik uygulamasından kaynaklı asker ölümlerinin giderek artığına dikkat çekerek, "Askere gönderilen, gitmediklerinde devlet zoruyla götürülen gençlerin güvende olması gerektiği askeri kurumların içerisinde cinayete kurban gitmelerine rağmen, bu cinayetleri kimse soruşturmamakta, ilgili herkes adeta üç maymunu oynamaktadır" dedi.

Bütün şüpheli asker ölümlerinin kışlalarda gerçekleştiğini belirten Orak, ölen askerlerin onda dokuzunun Kürt olduğuna dikkat çekti. Bunda anormal bir durumun söz konusu olduğunu dile getiren Orak, bu konudaki hukuki girişimlerin Anayasa Mahkemesi'ne takıldığını belirtti.

"ÖLÜMLER GEREKTİĞİ KADAR ARAŞTIRILMIYOR, ADALETLİ KARAR VERİLMİYOR"

MAZLUMDER İdari Koordinatörü Gürcan Onat ise, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin kendisine özgü kemikleşmiş bir hiyerarşisinin olduğuna dikkat çekerek şunları söyledi:

"Askeri alanda gerçekleşen şüpheli ölümler gerektiği kadar araştırılmıyor ve adaletli, hukuki karar verilmiyor. Askeri mahkemelerde hakimlerin askerlerden oluşması adaletli bir kararın verilmesi önündeki en büyük engeldir. Askerdeki şüpheli ölümlerin intihar süsü altında gösterilmesi, rütbelilerin o hiyerarşi içinde birbirlerini koruduklarının en aşikar örneğidir. Askeri savcı, sivil savcı ve Askeri Mahkeme birbirlerini koruyorlar."

GENELKURMAY BAŞKANLIĞI’NIN AÇIKLAMASINA TEPKİ

Basın mensuplarının Genelkurmay Başkanlığı'nın dün basınla paylaştığı bilgi notunda "askerlerin intihar etmesinin en büyük nedeni dışarıdan kendileriyle beraber getirdikleri psikolojik sorunlardır" şeklindeki açıklamasını hatırlatması üzerine Orak, şüpheli asker ölümlerinin üstünü örtmenin en basit yol olduğunu belirterek, "Madem askerlerin psikolojik sorunları var, neden ellerine silah veriliyor?" diye sordu. (anf)

Güncelleme Tarihi: 07 Aralık 2012, 01:14

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER