Mazlumder yürüyüşüne satırla saldırdılar

‘Adalet için iftar vakti’ne saldırı…

Mazlumder yürüyüşüne satırla saldırdılar

Mazlumder İstanbul Şubesi'nin Uludere için düzenlediği meşaleli yürüyüşe 5-10 kişilik bir grup silah ve satırlarla saldırdı. Olayda herhangi bir can kaybı ve ciddi yaralanma yok. Mazlumder İstanbul Şube Başkanı Cüneyt Sarıyaşar saldırı anını Timetürk'e anlattı

 

Mazlumder'in Roboski katliamında 'adalet' talebiyle Fatih Cami avlusunda vereceği iftar yemeğine, provakatif bir grup saldırdı. Türk bayrağı açan grup, Mazlumder üyelerine tabanca çekti. Grup, Mazlumder'in "Ümmetin yolu Kürdistan'dan geçer mi?" pankartına "Burası Fatih burada Kürdistan lafını kullanamazsınız" diyerek saldırdı.

 

Mazlumder, Roboski katliamında “adalet” talebiyle Fatih Cami avlusunda iftar yemeği verip, Saraçhane Parkı'na yürüyüş düzenleyecekti. Ancak, provakatif grup, cami avlusunda açılan iftar sofrasına, açılan resimlere sallamalarla, beyzbol sopaları ve satırla saldırdı. Türk bayrağı açan, silah çeken grup, ortalığı dağıttı. Saldırı sonrası provakatif grup kaçarken emniyet güçleri olaya müdahale etti. Mazlumder saldırıya rağmen Saraçhane Parkı'na yürüyüşü gerçekleştirdi.

 

“GÜVENLİĞİNİZİ SAĞLAYAMAYABİLİRİZ"

Polis müdürlerinin MAZLUMDER üyelerine, "Çabuk yürüyün iftar saati olduğu için yeterince güvenlik görevlisi yok. Güvenliğinizi sağlayamayabiliriz" demesi dikkat çekti.

 

MAZLUMDER üyeleri "Katil devlet hesap verecek", "Katil TSK hesap verecek", "Berxwedan jiyan e berxwedan Îslam e" sloganları ve tekbirlerle Saraçhane Parkı'na geldi. Saraçhane Parkı'nda basın açıklamasını MAZLUMDER Dış İlişkiler Sorumlusu Abdurrahman Babacan yaptı. Babacan basın açıklamasına başlamadan önce kendilerine yönelik yapılan saldırıyı kınadı. Babacan, "Adalet için iftar vakti" konsepti ile geçen hafta Suriye'ye adalet istediklerini ve bu hafta da Uludere'ye adalet çağrısında bulunduklarını söyledi. Babacan. yaklaşık 35 yıldır süren savaşta hem Kürt halkının hem de Türk halkının çok acı çektiğini belirterek acıların bir an önce son bulmasını istedi. Uludere Katliamı'nın sümen altı edilmeye çalışıldığına dikkat çeken Babacan, haksız yere öldürülen 34 kişinin hakkını aramaya devam edeceklerini kaydetti.

 

Farklı yerlerinden darp edilen MAZLUMDER üyeleri Muhammet Zeki Çiçek, Salih Alpaslan ve Hüda Kaya Fatih Emniyet Müdürlüğü'ne giderek saldırganlar hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını söyledi.

 

"SİZİ YAŞATMAYIZ" DEDİLER

Mazlumder İstanbul şube Başkanı Cüneyt Sarıyalar Timetürk'e yaptığı açıklamada olayı şöyle anlattı: "Adalet için iftar vakti" konseptiyle iki haftalık bir program düzenledik. Geçen hafta  Yıldız Camii'nden Barbaros Bulvarı'nı takip ederek Beşiktaş Meydanı'na kadar yürüdük ve Suriye için adalet vakti dedik. Bugün de "Adalet her zaman her yerde" ana pankartımız önde arkada da "Uludere siyasetin gölgesinde kalmasın" pankartıyla yürüyüş için hazırlık yapıyorduk.

 

Bir katılımcının elinde de "Ümmetin yolu Kürdistantan'dan geçer mi? dövizi vardı. Biz daha yürümemişken yürüyüş düzeni oluşturmaya çalışıyorken, beş on kişilik bir grup geldi ve yerde duran pankartlarımıza saldırdılar. Bağırmaya başladılar, sizi burada yaşatmayız defolun gidin dediler. Onlar öyle saldırınca millette bir arbede yaşandı. Bir tanesi tabanca çekti, diğerleri beyzbol sopası, döner bıçağı ve satırlıydı. Biz bunun üzerine hemen anons ettik ve arkadaşlarımızın sakin olmasını istedik ve pankartları toplayın dedik.

 

O arada Hüda Kaya hanım başta olmak üzere beş altı arkadaşımız darp neticesinde yere düştü. Fatih Camii cenaze kapısından hemen polisleri çağırdık. Bu bize saldıran grup kaçtı. Polis bize yürümeyin dedi. Biz hayır yürüyeceğiz ama yürüyüşümüzü hızlandıracağız dedik ve Saraçhane Parkı'na kadar yürüdük. Olayda kimse göz altına alınmadı. Arkadaşlarımızın bazıları darp edildi ciddi bir yaralanma söz konusu değil. Bizde şimdi yürüyüşümüzü sonlandırdık ve ayrılıyoruz" dedi.

 

Cüneyt Sarıyaşar bu etkinliği sekiz sivil toplum kuruluşu ile beraber gerçekleştirdiklerinin de altını çizdi.

Güncelleme Tarihi: 11 Ağustos 2012, 13:12
YORUM EKLE