Mazlum Doğan’ın ölümüne soruşturma

Diyarbakır 5 Nolu Cezaevi'ndeki 15 ölüme soruşturma başlatıldı…

Mazlum Doğan’ın ölümüne soruşturma

Diyarbakır 5 Nolu Cezaevi'nde 12 Eylül döneminde yapılan işkence sonucu ölen 15 kişi hakkında soruşturma başlatıldı. Ankara'da açılan soruşturma görevsizlik kararı ile Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderildi.

Özel yetkili Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekilliği, 12 Eylül askeri darbesi döneminde Diyarbakır Askeri Cezaevinde işkence gören, burada işkence sonucu ölümlere tanık olan veya gördüğü işkenceler nedeniyle yakınlarını kaybeden 165 kişinin farklı tarihlerde bulunduğu suç duyurularına ilişkin evrakı ayırdı.

Başsavcıvekilliği, suç duyurularında Diyarbakır Askeri Cezaevindeki işkence ve kötü muamele sonucu 15 kişinin ölümüyle ilgili olarak da soruşturma başlattı.

ANF’nin haberine göre, Başsavcıvekilliği soruşturma evrakını, "müştekilerin iddia ettiği işkence ve kötü muamele ile yaşam hakkının ihlaline yönelik suçların CMK'nın 250. maddesi kapsamında olmaması" nedeniyle, görevsizlik kararı vererek Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığına gönderdi.

Görevsizlik kararında, Diyarbakır Askeri Cezaevinde hayatını kaybettiği belirtilen Necmettin Büyükkaya, Ramazan Yayan, Remzi Aytürk, Aziz Büyükertaş, Önder Demirok, Mehmet Emin Akpınar, Medet Özbadem, Ali Sarıbal, Celal Paydaş, Bedii Tan, Kenan Gürsoy, Seyfettin Sak, Aziz Özbay, Hayri Durmuş ve Mazlum Doğan "maktul" olarak yer aldı.

Kararda, 1982 Anayasasındaki darbe yapanlara yargı yolunu kapatan geçici 15. maddenin, 12 Eylül 2010'daki referandumla kaldırıldığı hatırlatılarak, 12 Eylül Askeri Darbesini yapanlara, Türkiye Cumhuriyeti Anayasasını ve TBMM'yi cebren ortadan kaldırmak suçlamasıyla kamu davası açıldığı belirtildi.

İşkence ve kötü muamele gördüğünü iddia eden kişilerle ilgili zaman aşımının, 1982 Anayasasına eklenen 15. maddeyle durduğu, referandumda bu maddenin kaldırılmasıyla zaman aşımının yeniden işlemeye başladığı kaydedilen kararda, TCK'nın 77. maddesinde, "kasten öldürme, yaralama, işkence, eziyet veya köleleştirme, kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma suçlarının bir plan doğrultusunda, sistemli olarak işlenmesinin insanlığa karşı suç olarak tanımlandığı, bu suçlar dolayısıyla zaman aşımının işlemeyeceğinin belirtildiği ifade edildi.

Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesine de atıfta bulunulan kararda, AİHM'in kararlarında, yaşama hakkına müdahale eden, işkence ve kötü muamele oluşturan eylemlerin işlendiği durumlarda, etkili bir soruşturma yürüterek sorumluların tespit edilip cezalandırılması konusunda devletlerin pozitif yükümlü olduğunun altını çizdiği vurgulandı.

Kararda, AİHM'in, "Yaşama hakkını ihlal ettiği iddia edilen, işkence ve kötü muamele iddiaları ile suçlanan kamu görevlilerinin af ve zaman aşımından yararlandırılmaması" yönünde aldığı karara dikkat çekilerek, "Müştekilerin iddia ettikleri işkence ve kötü muamele eylemleri ile yaşam hakkının ihlaline yönelik suçların CMK'nın 250. maddesi kapsamında sayılan suçlardan olmaması nedeniyle Cumhuriyet Başsavcılığımızın görevsizliğine, soruşturma evrakının görevli ve yetkili Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığına gönderilmesine karar verildi" denildi.

Kararda, suç "işkence ile adam öldürmek, işkence ile kötü muamele", suç tarihi ise 1979 ve devamı olarak gösterildi.

MAZLUM DOĞAN KİMDİR?

1955 Elazığ Karakoçan doğumlu olan Mazlum Doğan PKK kurucularından ve merkez komite üyesiydi. 1979 yılında tutuklanarak Diyarbakır Cezaevi'ne konuldu. 27 yaşındayken 21 Mart 1982'de, bir Nevroz gününde hapishane koşullarını protesto etme amacıyla cezaevindeki hücresinde kendini yakarak intihar etti. Mazlum Doğan, Diyarbakır Cezaevi’nin insanlık dışı uygulamalarına isyanın ve PKK hareketinin sembolü haline geldi. Birçok yazar PKK hareketinin bu noktaya gelmesinde Diyarbakır Cezaevi’nde uygulanan onur kırıcı işkencelerin büyük rol oynadığını ileri sürdü.

Güncelleme Tarihi: 07 Eylül 2014, 01:28
YORUM EKLE
YORUMLAR
doğan cengiz
doğan cengiz - 4 yıl Önce

Allah a emanet ol abicim

TARIK ÖZDEMIR
TARIK ÖZDEMIR - 1 yıl Önce

Seb bizim özgörlügümüzü sen bolulüsün MAZLUM DUĞAN MEKANIN CENNET OLSON ELBET BIRGUN BU DavayI KAZANACAĞIZ VE BUNDA SENIN PaYIN BUYUK