Matematik Köyü davalık oldu

Nesin Vakfı’na ait olan Şirince’deki Matematik Köyü hakkında soruşturma başlatıldı

Matematik Köyü davalık oldu

Nesin Vakfı yöneticisi Ali Nesin hakkında İzmir’in Selçuk ilçesine bağlı Şirince’deki Matematik Köyü’nde iki katlı bina yaptırdığı gerekçesiyle, iki yıldan beş yıla kadar hapis cezası talebiyle dava açıldı.

İzmir Kültür ve Turizm Varlıklarını Koruma Bölge Müdürlüğü ile Selçuk Belediye Başkanlığı tarafından yapılan şikâyet üzerine, Selçuk Cumhuriyet Başsavcılığı 2014 yılında Nesin Vakfı’na ait olan Şirince’deki Matematik Köyü hakkında soruşturma başlattı.

Habertürk’ün haberine göre, soruşturma sonucunda Selçuk Cumhuriyet Başsavcılığı, Ali Nesin’in, İzmir Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından kentsel SİT alanı olarak tescil edilen Şirince köyünde bulunan arsada vakıf adına izinsiz iki katlı bina yaptırarak korunması gerekli taşınmaz kültür ve tabiat varlıklarının bozulmasına ve tahrip olmasına neden olduğunu öne sürdü.

Arsaya ait dosyadaki mevcut yazışma örneklerinde Nesin Vakfı adına Ali Nesin’in isim ve imzasının yer aldığını ileri süren savcılık, dava açmak için yeterli şüphe bulunduğunu belirtti.

İfadesi alınan Ali Nesin’in, inşaattan bilgisinin olmadığını söylediği belirtildi.

2007 yılında, İzmir’in Şirince köyüne bir kilometre mesafede kurulan Matematik Köyü’nde 159 yataklı 15 koğuş ve 42 ev bulunuyor.

2009’dan itibaren 15 bin 587 öğrenci, köyün imkanlarından faydalandı.

Dilbilimci ve yazar Sevan Nişanyan da aynı gerekçeyle açılan davada hapis cezasına çarptırılmıştı.

Güncelleme Tarihi: 08 Mart 2016, 14:31
YORUM EKLE
YORUMLAR
dimitri
dimitri - 5 yıl Önce

ali nesin cok yuksek tesvik vermeleri gerekirken bu yapilan tam bi sirretlik

SIRADAKİ HABER