Maske tartışmasında polislerin sert müdahalesine uğrayan Rana Batı o anları anlattı

'Düşmem için ayaklarıma tekme atıyordu'

Maske tartışmasında polislerin sert müdahalesine uğrayan Rana Batı o anları anlattı

İstanbul Kadıköy’de maskesini çenesine takan 20 yaşındaki Rana Batı ile denetim yapan iki polis arasında yaşananların büyük tepki çekmesinin ardından polisler açığa alındı.

Polisin sert müdahalesiyle karşılaşan Rana Batı yaşadıklarını Hürriyet’e şöyle anlattı:

“Sigara içtiğim için maskemi çeneme indirmiştim. Çevremde maskesiz dolu insan var. Beni durduran polisin yüzünde maske dahi yoktu. Ben ‘Sizde maske yok’ deyince sinirlendiler. İki memur da sözüm üzerine maskesini çıkarıp yüzüne taktı. Daha sonra ceza kestiler. Tepki gösterince beni gözaltına almaya çalıştı. Önce kollarımı arkadan tuttu. Yere yatırmaya çalıştı. Düşmem için ayaklarıma tekme atıyordu. Yere düşünce nefesim kesildi. ‘Tamam yapmayın, karakola geleceğim’ dememe rağmen yere yatırmaya çalışıyordu. Çevredeki insanlar müdahale etti. Ben asla polislere küfür etmedim.”

YAKLAŞIK 6 SAAT KARAKOLDA KALDILAR  

Rana Batı kendisine müdahale eden iki polis memuru hakkında şikâyetçi olduklarını söyledi. Rana Batı’nın avukatı Ezgi Önalan da, “Rana, Rıhtım Polis Merkezi’ne götürüldü. Zeynep de olay anının görüntüsünü aldığı için karakola götürülüyor. Zeynep’ten görüntüyü almak için baskı kuruyorlar. Yaklaşık 6 saat karakolda kaldılar. Müvekkillere kötü muamelede bulunan iki polis hakkında şikâyette bulunduk” dedi.

POLİS DE ŞİKAYETÇİ 

Rana Batı’yı etkisiz hale getiren polis memuru B.S. ise ifadesinde olayı şöyle anlattı:

“Maskesini takmamakta direnince kimliğini istedim. Sonra söylenerek yanımızdan ayrıldılar. Rana Batı, 5-6 metre gittikten sonra, net olarak duyacağımız şekilde küfür etti. ‘Hanımefendi niye küfür ediyorsunuz?’ dediğimde, cevap olarak orta parmağını gösterdi. Yapmış olduğu hareketle suç işlemiş olduğunu söyledim. Rana Batı, ‘Beni alamazsınız, ben suç işlemedim ki’ diye çığlık atıp kaçmaya başladı. Kaçmasını engellemek için bileğini tuttum. Defalarca tekme attı.

Sözlü saldırının fiziksel saldırıya dönüşmesi üzerine, meslek içi eğitimlerde çağdaş savunma tekniklerinde yer alan, şüphelileri ayak koymak suretiyle ani hareketle yere yatırarak etkisiz hale getirebilecek polis taktiğini seçtim. Ben, görevim sırasında bana saldıran, beni sosyal medya platformlarında oynanmış video ve yalan yorumlarla rezil etmeye çalışan, hedef gösteren şahıslardan davacı ve şikâyetçiyim.”

Güncelleme Tarihi: 21 Ağustos 2020, 22:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER