MASAK'tan SBK Holding açıklaması: 2 farklı rapor iddiasını yalanladı

MASAK, SBK Holding ile ilgili 1,5 aylık sürede sonuçları birbirinden farklı 2 rapor düzenlenerek bunların birbiriyle zıt olduğuna yönelik iddiaları yalanladı

MASAK'tan SBK Holding açıklaması: 2 farklı rapor iddiasını yalanladı

Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK), SBK Holding ile ilgili 1,5 aylık sürede sonuçları birbirinden farklı 2 rapor düzenlenerek bunların birbiriyle zıt olduğuna yönelik iddiaların gerçeği yansıtmadığını bildirdi.

Kurumun internet sitesindeki açıklamada, MASAK'ın görev ve yetkileri arasında, suç gelirlerinin aklanmasına ilişkin önlemler geliştirmek, analiz, araştırma ve inceleme yapmak bulunduğu ifade edildi.

"MASAK tarafından 1,5 aylık sürede sonuçları birbirinden farklı 2 rapor düzenlendiğine" ilişkin iddialara değinilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Bu kapsamda, iddia edildiği gibi 5 Kasım 2020 tarihli yazıyla herhangi bir rapor gönderilmemiştir. Anılan tarihteki yazıda aklama suçu incelemesinin denetim elemanları tarafından yapılmasının uygun olacağı ve bu doğrultuda Başkanlığımızca görevlendirme yapıldığı belirtilmiştir. Aklama suçuna ilişkin bulgulara yer verilen ve denetim elemanları tarafından hazırlanan ara rapor 28 Aralık 2020 tarihinde ve nihai rapor da 20 Ocak tarihinde soruşturma makamlarına gönderilmiştir. Dolayısıyla MASAK tarafından bir konuya yönelik iki farklı rapor düzenlenerek bunların birbiriyle zıt olduğuna yönelik iddialar gerçeği yansıtmamaktadır."

NE OLMUŞTU?

Suç örgütü lideri Sedat Peker’in 9. videosunda gündeme getirdiği Sezgin Baran Korkmaz'ın avukatı, SBK Holding ile ilgili iki farklı MASAK raporunun hazırlandığını söylemişti.

Sözcü'den Saygı Öztürk'e konuşan avukat, "5 Kasım 2020'de MASAK'ın savcılığa gönderdiği raporda, suç işlendiğine dair bulgu olmadığı belirtildi. Hakkındaki yurt dışına çıkış yasağı kaldırıldı. MASAK'ın 28 Aralık 2020 tarihinde savcılığa gönderdiği ikinci raporda ise suç unsuruna rastlandığı belirtildi. 1,5 ay içinde ne değiştiğini anlamış değiliz" demişti.

Güncelleme Tarihi: 10 Haziran 2021, 15:12

YORUM EKLE
YORUMLAR
bizim devlet devlet mi
bizim devlet devlet mi - 2 hafta Önce

bu adamın amerikada iş yaptığı kişiler hapisteymiş bizde devlet mi var içişleri bakanı suç işleyenleri elini kolunu sallayarak yurt dışına kaçmalarına izin veriyor sadece içişleri bakanımı bunun mit i var adalet bakanlığı var.ahmet şık devleti yıkacakmış ya ahmet şık yanlış anlayanlar yanlış yine anlasın zaten devlet yıkılmış bitmiş .iktidar ortağıda bu işlenen suçlara ortak ve hala nelerle uğraşıyorlar.

SIRADAKİ HABER