Marmara ve Ege için fırtına uyarısı

Rüzgarın, Trakya Kesimi ve Kıyı Ege ile Çanakkale çevrelerinde fırtına şeklinde esmesinin beklendiği belirtildi

Marmara ve Ege için fırtına uyarısı

Marmara ve Ege bölgelerinde fırtına beklendiğini duyuran Meteoroloji Genel Müdürlüğü, yurttaşları olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olması konusunda uyardı.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü Analiz ve Tahminler Şube Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, yarın sabah saatlerinden itibaren rüzgarın Türkiye'nin batı kesimlerinde güney ve güneybatı yönlerden etkisini artırmasının beklendiği  kaydedildi.

Açıklamada, rüzgarın, Marmara'nın doğusu ve İç Ege'de kuvvetli ve yer yer, Trakya Kesimi ve Kıyı Ege ile Çanakkale çevrelerinde ise fırtına şeklinde esmesinin beklendiği belirtildi.

Açıklamada, meydana gelebilecek soba ve doğal gaz kaynaklı baca gazı zehirlenmeleri, ağaç ve direk devrilmesi, çatı uçması ve ulaşımda aksamalar gibi   olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerektiği ifade edildi.

1. BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ DE AÇIKLADI

Meteoroloji 1. Bölge Müdürlüğü İstanbul Bölge Tahmin ve Erken Uyarı  Merkezi'nden yapılan açıklamaya göre, rüzgarın bölgede yarın sabahtan itibaren  güney ve güneybatı (lodos) yönlerden etkisini arttırması bekleniyor.

Rüzgarın, İstanbul ve bölgenin doğusunda kuvvetli ve yer yer fırtına  (40-70 km/sa), Trakya kesiminde ise fırtına (60-80 km/sa) şeklinde esmesi  beklendiğinden meydana gelebilecek soba ve doğal gaz kaynaklı baca gazı  zehirlenmeleri, ağaç ve direk devrilmesi, çatı uçması, ulaşımda aksamalar gibi  olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması istendi.

Bugün ile yarın öğle saatlerine kadar bölgede yağış beklenmiyor. Bölge  genelinin parçalı ve az bulutlu, zamanla batısının çok bulutlu geçeceği, hava  sıcaklıklarının mevsim normalleri ve üzerinde seyredeceği tahmin ediliyor.

Bölgenin batı kesimlerinin yarın öğle saatlerinden itibaren Balkanlar üzerinden gelen serin ve yağışlı sistemin etkisine gireceği öngörülüyor. Trakya  kesimi ile zamanla İstanbul ve Yalova çevrelerinin sağanak ve gök gürültülü  sağanak yağışlı geçmesi bekleniyor. Pazartesi günü İstanbul ve bölgenin  doğusunun sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği, rüzgarın,  batı ve kuzeybatı yönlerinden orta kuvvette eseceği tahmin ediliyor. Salı ve çarşamba günlerinde bölge genelinde ise yağış beklenmiyor.

Hava sıcaklıklarının bölge genelinde bugün ve yarın artmaya devam edeceği, pazartesi günü yağışlı sistemle birlikte 6 ila 12 derece azalarak,  mevsim normalleri civarına inmesi, ancak salı gününden itibaren haftanın ikinci  yarısında bölge genelinde artarak tekrar mevsim normallerinin üzerine çıkması  bekleniyor.

Kaynak: Milliyet

Güncelleme Tarihi: 01 Nisan 2018, 10:20

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER