Maritsa Küçük davasında DNA karşılaştırması yapılacak

Samatya’da öldürülen Maritsa Küçük davasında, cinayet mahallinde belirlenen DNA profillerinin arşivlerde bulunan profillerle karşılaştırılması için Jandarma ve Emniyet’e gönderilmesine karar verildi

Maritsa Küçük davasında DNA karşılaştırması yapılacak

Hrant Kasparyan / Demokrat Haber

İstanbul’un Samatya ilçesinde Ermeni kadınlara yönelik olarak yapılan saldırıların birinde hayatını kaybeden Maritsa Küçük’ün öldürülmesine ilişkin davanın 14’üncü duruşması, Çağlayan’daki İstanbul 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Küçük ailesi ve yakınlarının hazır bulunduğu duruşmaya, İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi Irkçılık ve Ayrımcılığa Karşı Komisyon ve Nor Zartonk üyeleri, HDP İstanbul milletvekili adayları Filor Uluk ile Baran Uğurlu ve Ermeni toplumu mensupları da gözlemci olarak katıldı.

AĞIRLAŞTIRILMIŞ HAPİS CEZASI İLE YARGILANACAK

Duruşmanın başlamasının ardından Mahkeme Başkanı, maktüle Maritsa Küçük’ün bedensel olarak kendini savunamayacak durumda olup olmadığına ilişkin Adli Tıp Kurumu (ATK) Birinci Adli İhtisas Kurumu’ndan cevap geldiğini açıkladı. Mahkeme, ATK’dan gelen cevapta maktülenin yaşı, ağırlığı ve boyu göz önüne alınarak söz konusu saldırı sırasında kendini savunamayacak durumda olduğunun oy birliğiyle tespit edildiğini kaydetti.

Bunun üzerine, davada tutuklu yargılanan şüpheli sanık Murat Nazaryan’ın, savunmasız bir kişiyi öldürmek suçlamasıyla ağırlaştırılmış müebbet hapis istemiyle yargılanabileceğini dikkate alan Mahkeme heyeti, sanığa ek savunma hakkı verdi. Şüpheli sanık Nazaryan’ın avukatı, yazılı olarak ek savunma hakkını kullanacaklarını ifade etti.

“ATK’DA DNA ARŞİVİ BULUNMAMASI BÜYÜK BİR EKSİKLİK”

Mahkeme heyeti, cinayet mahallinde ele geçirilen delillerde birden fazla kişiye ait olduğu belirlenen DNA profillerinin karşılaştırma yapılarak bu profillerin daha önce suça karışmış olan faillere ait olup olmadığını yönünde ATK’ya yazılan yazıya cevap geldiğini açıkladı. ATK’dan gelen cevap yazısında, zanlıların DNA profillerinin arşivi bulunmadığı belirtilerek inceleme yapılamayacağı kaydedildi.

Duruşmada söz alan Küçük ailesi avukatı Eren Kesin, faili meçhul cinayetlerin aydınlatılması bakımından Adli Tıp Kurumu’nda DNA arşivi bulunmamasını büyük bir eksiklik olarak gördüğünü kaydetti. Keskin, “Olay yerinde bulunan DNA profillerinin sanıktan başka üçüncü bir erkek şahsa ait olduğu ve bir bayanın da DNA profilini içerdiği hususundaki rapor kapsamına göre yeniden araştırma yapılmasını istiyoruz” dedi.  

SANIĞIN TÜRKMENİSTANLI EŞİNİN AKIBETİ BİLİNMİYOR

Şüpheli sanık Murat Nazaryan’ın Türkmenistanlı bir kadınla evli olduğunu belirlediklerini ifade eden avukat Keskin, “Olay yerinde elde edilen DNA profillerinin, sanığın evli olduğu iddia edilen bayana da ait olma ihtimali var” dedi.

Avukat Keskin, sanığın evli olup olmadığının ve eşinin nerede yaşadığının sanıktan sorulmasını istedi. Keskin’in sorusu üzerine sanık Murat Nazaryan, “Ben evliyim. Yaklaşık 10 yıl önce evlendim. Eşimin adı Haruka Nazaryan’dır. Daha önce Türkiye’deydi. Kendisinin şu an nerede olduğunu bilmiyorum” dedi.

DNA ÇÖZÜMLEMELERİ KRİMİNAL LABORATUVARLARA GÖNDERİLECEK

Mahkeme heyeti, cinayet mahallinde ele geçirilen delillerde birden fazla kişiye ait olduğu belirlenen DNA profillerinin Emniyet Genel Müdürlüğü Kriminal Polis Laboratuvarları Dairesi Başkalığı ve Jandarma Genel Müdürlüğü Kriminal Labarotuvarı’na gönderilmesine karar verdi. Mahkeme heyeti, delillerde belirlenen DNA profilleri ile Emniyet ve Jandarma arşivlerinde bulunan DNA profillerinin karşılaştırılmasını ve başka erkek ya da kadın faile ait olduğu takdirde kimlik bilgilerinin mahkemeye gönderilmesine karar verdi.

Şüpheli sanık Murat Nazaryan’ın tutukluluk halinin devamına karar veren mahkeme, bir sonraki duruşmayı 8 Temmuz 2015 tarihine erteledi.

Güncelleme Tarihi: 13 Mayıs 2015, 17:09

Demokrat Haber'e destek vermek ister misiniz? >>>

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER