Maraş'ın üzerinden 41 yıl geçti: Kayıp mezarların yeri gösterilsin

Maraş katliamının 41. yıldönümü nedeniyle düzenlenen anma törenine çok sayıda kişi katıldı

Maraş'ın üzerinden 41 yıl geçti: Kayıp mezarların yeri gösterilsin

Maraş katliamının 41’inci yılı dolayısıyla, hayatını kaybedenler anısına Maraş’ta anma etkinliği düzenlendi. Etkinlik öncesinde jandarma ve polis ekipleri, Antep-Maraş kara yolunda ve Narlı otoban gişeleri çıkışında kontrol noktası oluşturdu. Kente giren tüm araçlar arandı.

Şehir dışından gelenler, aramaların ardından merkez Onikişubat ilçesi Yörükselim Mahallesi’ndeki cemevinde düzenlenen etkinliğe katıldı. Etkinlikte hayatını kaybedenler için karanfil bırakıldı, saygı duruşunda bulunuldu. CHP Milletvekili Ali Öztunç, törende yaptığı konuşmada, cemevlerinde ve anmalarda alkışlamanın ile siyasetin olmaması gerektiğini söyledi.

Öztunç, 41 yıl önce büyük bir acı yaşandığını belirterek, “Bu acı yaşanmaya devam ediyor. Dünya döndükçe de devam edecek” dedi. İki taleplerinin olduğunu söyleyen Ali Öztunç, şöyle devam etti:

“Birinci talebimiz; kayıp mezarların yerinin gösterilmesi. Toplu ya da ayrı ayrı kayıp mezarlar gösterilmeli. Düşünün ailenizin bir ferdini kaybediyorsunuz, mezar yerini bilmiyorsunuz. Bundan daha büyük bir acı olur mu? Olmaz. Bir an evvel mezar yerlerinin gösterilmesi gerekiyor. Bu konuda geçtiğimiz günlerde bir girişimimiz oldu. İkinci konu; Genelkurmay arşivleri bir an önce açıklanmalı. Bu arşivler incelenmeli ve bütün detaylar ortaya çıkartılmalı. Bütün detaylar ortaya çıkartılırsa, kim ne yaptı, kimler toplumu bu noktaya getirdi, onların hepsi ortaya çıkar.”

Anma komitesi adına Erenler Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Müslüm İbili ise Maraş halkının barış, kardeşlik ve hoşgörü içinde ayrışmayı değil kucaklaşmayı arzu etmekte olduğuna inandığını belirtti. 41 yıl önce yaşanan olayları “insanlık suçu” olarak değerlendiren İbili, bunun da kınanması gerektiğini söyledi.

Yıllar önce yaşanan acıyı Maraşlılara yaşatanları kınadıklarını dile getiren Müslüm İbili, şöyle konuştu: “Yüz yıllardır mazisi olan Anadolu topraklarında birlikte yaşayan Alevi’siyle, Sünni’siyle, Kürt’üyle, Laz’ıyla, Çerkez’iyle inançları, kültürleri, yaşamları farklı olsa bile hepimiz kendi inançlarına göre yaşamaya çalışan bir toplumuz. Bu ülkede daha mutlu olmanın, huzurlu eşit yurttaşlık temelinde yaşamanın koşullarını hep birlikte yaratmak zorundayız. Bu vesileyle ülkemizde ve dünyada barış, kardeşlik, huzur olması dileklerimizle, ‘Hak Muhammed Ali’ milletimizi, varlığımızı ve birliğimizi daim eylesin.”

Törene, HDP İstanbul Milletvekili Zeynel Özen ve HDP Adana Milletvekili Kemal Peköz, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve çok sayıda vatandaş da katıldı.

Güncelleme Tarihi: 21 Aralık 2019, 17:01
YORUM EKLE
YORUMLAR
Atatürk öldu izinde deyil
Atatürk öldu izinde deyil - 11 ay Önce

nasıl dersimde olduğu gibi kesin CHP nin parmak izleri Maraş katiamındada var CHP ne zaman ve nasıl dersim katliamıyla yüzleşir son kirli pislik yüzü hdp lileri karşı Akp yi kızkırtmıştı Kürdistan refarandumubda rojawa saldırısında göstermişti Kemal kılıçdar oğlu kendini Atatürk olduğunu his ediyor. Adam ismini Kılıç çıkarıyor Kemal koyuyor bu sefer toplama yapıyor Mustafa Kılıç yerine Mustafa Kemal giriyor aklına Kendisi Mustafa Kemal olduğundan emin oluyor aynada kendine baktığı zaman gözleri kendisini göremiyor Mustafa Kemal olduğunu görüyor Akp nin hdplilieri içeriye atması hdp belediyelere kayım atmasın arkasında faşişt Kemal var

SIRADAKİ HABER