Manisa’daki askerlerin zehirlenmesiyle ilgili 21 kişi gözaltına alındı

Manisa'da, 24 Mayıs tarihinde 350 asker gıda zehirlenmesi dolayısıyla rahatsızlanmış ve 1 asker yaşamını yitirmişti

Manisa’daki askerlerin zehirlenmesiyle ilgili 21 kişi gözaltına alındı

Manisa’daki askeri birliklerde 700’ü aşkın askerin zehirlendiği olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

Manisa Cumhuriyet Başsavcısı Akif Celalettin Şimşek, 1. Piyade Er Eğitim Tugay Komutanlığı Albay Arif Seyhun Kışlası'ndaki gıda zehirlenmesi tanısıyla 731 askerin hastanelere sevk edildiğini, hayati tehlikelerinin bulunmadığını, olayla ilgili gözaltı sayısının ise 21'e yükseldiğini belirtti.

Şimşek, yaptığı yazılı açıklamada, Albay Arif Seyhun Kışlası'nda akşam yemeği sonrası bir grup askerin baş dönmesi ve mide bulantısı şikayetiyle hastanelere müracaatı sonrası gıda zehirlenmesi tanısı konulduğunu, çeşitli hastanelerde ilk belirlemelere göre 731 askere tıbbi müdahalenin yapıldığını bildirdi. 

Gıda zehirlenmesi konusunda 24 Mayıs'ta yaşanan olayın dün tekrar etmesi nedeniyle ikinci soruşturmanın açıldığını kaydeden Şimşek, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Tedavi sonucu, şu an itibariyle hayati tehlike riski olan askerimiz yoktur. Cumhuriyet Başsavcılığımızca meydana gelen mükerrer olay üzerine ikinci bir soruşturma başlatılmış, mağduriyete uğrayan askerlerimizden kan ve idrar örnekleri, akşam yemeğinde servis edilen tavuk ve gıdalardan, kullanılan su ve diğer bütün malzemelerden numune alınmış, bilirkişi incelemesine gönderilmiştir. Yürütülen soruşturma kapsamında Manisa Emniyet Müdürlüğümüzde özel bir büro oluşturulmuştur. Çalışmalar titiz bir şekilde devam etmektedir. İlk etapta kışlaya yemek veren yüklenici firmanın denetim, gözetim ve kontrol sorumlusu olarak tespit edilen 19 kişi şüpheli sıfatıyla gözaltına alınmış, bu sayı an itibariyle 21'e ulaşmıştır."

Manisa'da zehirlenen askerleri ziyaret eden Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, yemek şirketiyle anlaşmanın fesh edildiğini açıklamıştı.

MANİSA’DA ASKERLERİ ZEHİRLEYEN VİRÜS KIBRIS’TA GÖRÜLDÜ

Öte yandan, Manisa'da yaşananlara çok benzer bir durum da Kıbrıs’daki 28. Mekanize Piyade Tümeni’nde yaşandı.

Hürriyet gazetesinden Fevzi Kızılkoyun'un haberine göre, Kıbrıs’daki askerlerin rahatsızlanması, acemi birliği görevini Manisa’da tamamlayan 97/2 tertip askerlerin, usta birliği için adaya gelmesiyle başladı.

35 asker, “gribal enfeksiyon, halsizlik, baş ağrısı, kusma ve yüksek ateş” şikâyetiyle Lefkoşa’daki hastanelere kaldırıldı. Tedavisi süren askerlerden O.E.’nin durumu ağır.

“Teşhis raporlarında” da bulaşıcı enfeksiyon ibaresinin yer alması dikkat çekti.

Hastaneye kaldırılan askerler, salgının Manisa’dan askerlerin gelmesiyle başladığını iddia etti ve “Komutanlarımız bulaşıcı enfeksiyon var, herkes dikkat etsin uyarısı yaptı” dediler.

Manisa ve Kıbrıs’daki askerlerin aynı şekilde rahatsızlanarak hastaneye kaldırılması sonrası inceleme başlatıldı.

NE OLMUŞTU?

Manisa'da, 24 Mayıs tarihinde 1. Piyade Eğitim Tugay Komutanlığındaki 350 asker gıda zehirlenmesi dolayısıyla rahatsızlanmış ve 1 asker yaşamını yitirmişti. 27 Mayıs'ta da Kırkağaç 6. Jandarma Komando Eğitim Alayında 70 asker gıda zehirlenmesi yaşamıştı. Son olarak da dün akşam General Seyfettin Çalbatur Kışlası 1. Piyade Er Eğitim Tugay Komutanlığında 69 asker yine gıda zehirlenmesi sebebiyle hastaneye kaldırılmıştı.

(Kaynak: Hürriyet)

Güncelleme Tarihi: 18 Haziran 2017, 22:07

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER