Manisa'daki çocuk istismarı davasında karar: 68 yaşındaki sanığa 8 yıl 4 ay hapis

Manisa’nın Ahmetli ilçesinde infiale yol açan çocuk tacizi davasında karar açıklandı

Manisa'daki çocuk istismarı davasında karar: 68 yaşındaki sanığa 8 yıl 4 ay hapis

Manisa Ahmetli’de, 7 yaşındaki İ. adlı kız çocuğuna cinsel istismarda bulunduğu gerekçesiyle yargılanan 68 yaşındaki P.Ö.A. ile ilgili karar bugün açıklandı. Manisa 1. Ağır Ceza Mahkemesi, sanığı “çocuğun cinsel istismarı” suçundan 8 yıl 4 ay hapis cezasına mahkum etti. Mahkeme cezayı erteleme ya da paraya çevirme yoluna gitmezken, tutuklama talebini de geri çevirdi.

Radikal’den İsmail Saymaz’ın haberine göre, Manisa’nın Ahmetli ilçesinde infiale yol açan ve çocuk tacizi davası 2012 yılına dayanıyor. İddiaya göre, bugün 9 yaşında olan İ. adlı kız çocuğu iki yıl önce “Dede” diye seslendiği 68 yaşındaki P.Ö.A. tarafından birden çok kez cinsel istismara uğramıştı.

Manisa Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nden çocuk için verilen raporda, “Beyanlarına itibar edilebilirliği, zaman ve cinsel algılama yeteneği yaşıtları kadardır. Ruh sağlığı bozulmuştur” denilmişti. Çocuk, P.Ö.A.’nın yeniden karşısına çıkmasından ve kendisini taciz etmesinden korktuğu için bir hafta okula gitmemişti. Babası H. savcılığa sunduğu dilekçede, P.Ö.A.’nın tutuklanmasını istemiş, savcılık bu talebi reddetmişti.

İddianamede; şüphelinin “çocuğa yönelik çok kez cinsel davranışlarda bulunmak suretiyle istismarda bulunduğu” sonucuna varılmıştı. P.Ö.A. hakkında Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) 103/6. maddesine göre “çocuğun cinsel istismarı” suçundan 15 yıldan az olmamak kaydıyla hapis cezası istenmişti.

ÇOCUĞUN RUH SAĞLIĞINDA KALICI HASAR

Manisa 1. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki davada İ.’nin ruh sağlığının bozulup bozulmadığı yönünde görüş verilmesi için Adli Tıp 6. İhtisas Kurulu’ndan rapor istenmişti. Raporda, İ.’de “mağduru bulunduğu olaydan kaynaklanmış ruh sağlığını bozacak mahiyette ve derecede olan, ‘travma sonrası stres bozukluğu’ denilen psikiyatrik bozukluğun tespit edildiği” vurgulanarak, “ruh salığının kalıcı ve sürekli olarak bozulduğu” anlatıldı. Rapor, geçen 25 Mayıs’ta duruşmaya ulaşınca savcılık esas hakkındaki mütalaasını sunmuştu.

Mütalaada, “şüphelinin birçok kez cinsel davranışta bulunarak çocuğu istismar ettiği” anlatılmış ve Türk Ceza Kanunu’nun 103/1. maddesine göre ‘çocuğun cinsel istismarı’ suçundan 8 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası istenmişti. TCK’nın 43. maddesine göre bu suç, zincirleme şekilde işlendiği için cezanın dörtte birden dörtte üçe kadar arttırılması talep edilmişti.

SANIK ‘İTİBARIM ZEDELENİYOR’ DEMİŞTİ

Bu dava sürerken, bir kadın derneği ilçede stant açarak, P.Ö.A.’nın tutuklanması için imza kampanyası başlatırken, kampanyaya İ.’nin ailesi de destek vermişti. Hakkında 28 yıla kadar hapis cezası istenen P.Ö.A. ise stantta dağıtılan bildiriyle emniyete başvurup “Toplum içerisinde aşağılanıyor, küçük düşürülüyorum; itibarım zedeleniyor” diye şikayetçi olmuştu.

Bunun üzerine küçük İ.’nin babası, annesi, dedesi, babaannesi, anneannesi, halası, avukatı hakkında “hakaret” iddiasıyla soruşturma başlatılmış, aile bireyleri tek tek Emniyet’e çağrılarak ifade vermişti.

Güncelleme Tarihi: 27 Ekim 2015, 17:29

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER