‘Mam Celal’den inisiyatif almasını istediler

BDP heyeti Irak Devlet Başkanı Talabani ile görüştü…

‘Mam Celal’den inisiyatif almasını istediler

BDP Eş Genel Başkanları Selehattin Demirtaş ve Gültan Kışanak, Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Genel Başkanları Ahmet Türk ve Aysel Tuğluk, Irak Devlet Başkanı ve Irak Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) Genel Sekreteri Celal Talabani ile Süleymaniye’de görüştü.

Kürtlerin “Mam Celal” (Celal Amca) olarak benimsedikleri Talabani’nin özel konutunda gerçekleşen görüşmenin sıcak bir ortamda geçtiği belirtildi.

Dün Erbil’e giden BDP ve DTK yöneticileri, buradan Irak Devlet Başkanı Celal Talabani ile görüşmek üzere karayoluyla Süleymaniye’ye geçti.

Talabani’nin Dukan Gölü yakınındaki özel konutunda ağırlanan Selahattin Demirtaş, Gülten Kışanak, Ahmet Türk ve Aysel Tuğluk, dün akşam saatlerinde Irak Devlet Başkanı Celal Talabani ile biraraya geldi.

Talabani’nin genel sekreteri olduğu KYB’nin Ankara temsilcisi Behroz Galali’nin de hazır bulunduğu görüşmenin sıcak bir ortamda geçtiği belirtildi.

Basına kapalı yapılan görüşmede, BDP ve DTK başkanları ile Talabani’nin birbirlerinin bayramını kutladığı öğrenildi. Kürt sorununun çözümü konusunda Talabani’den inisiyatif almasının istendiği, düzenlenmesi planlanan Kürt Ulusal Konferansı ve Kürtler arasında birlikteliğin sağlanması gibi konularda görüş alışverişinde bulunulduğu da kaydedildi.

DTK-BDP heyeti, Talabani ile görüşme ardından Suriye ve İran Kürt örgüt temsilcileriyle bir araya gelecek. Bu arada, Hewler'de bulunan bir çok siyasi parti ile kurum yanı sıra KDP Başkan Yardımcısı Neçirvan Barzani'nin de DTK-BDP heyetiyle görüşme talebinde bulunduğu bildirildi.

Bugün bazı Kürt siyasi parti temsilcileri ile görüşecek olan BDP ve DTK yöneticilerinin akşam saatlerinde Türkiye’ye dönmesi bekleniyor. BDP ve DTK başkanlarının geçen hafta Türkiye’de görüştükleri Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesut Barzani ile bir kez daha görüşmeyecekleri öğrenildi.

YORUM EKLE