Malatya'da Alevilerin evlerine çarpı işareti

Polis, olayla ilgili araştırma başlattı

Malatya'da Alevilerin evlerine çarpı işareti

Malatya'da Alevilerin yaşadıkları evlerin kapısına kırmızı renkte çarpı işareti atıldı.

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Malatya Şube Başkanı Mehmet Topal, olaya tepki göstererek, "Alevi olan bu vatandaşların bundan sonraki süreçte ne tür katliamlara maruz kalacağını, ne tür şiddete maruz kalacakları şimdiden biz kestirebiliyoruz" dedi.

Cemal Gürsel Mahallesi’ndeki 13 evin kapı ve duvarlarına kırmızı boyayla çarpı işaretleri atıldı. Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Şube Başkanı Mehmet Topal olayı kınayarak, ailelerin endişeli olduğunu söyledi.

13 EVE ÇARPI İŞARETİ…

Olay, bu sabah Cemal Gürsel Mahallesi’nde meydana geldi. Kimliği belirsiz kişi ya da kişiler, Alevi ailelerin oturduğu 13 evin kapı ve duvarlarına kırmızı boya ile çarpı işareti yaptı. Sabah evlerinden çıkınca evlerinin kapı ve duvarlarında işaretleri görenler, polise haber verdi. İhbarla mahalleye gelen polisler, inceleme yapıp kapı ve duvarları boyayan kişi ya da kişilerin kimliklerinin belirlenerek yakalanması için çalışma başlattı.

Olayı haber alan Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Malatya Şube Başkanı Mehmet Topal da mahalleyi ziyaret edip ailelerle görüştü.

Olayı kınayan Topal, çarpı atılan evlerde yaşayan ailelerin endişeli olduğunu belirterek, “Dün akşam Alevilerin çoğunluklu olarak yaşadığı Cumal Gürsel Mahallesi’nde 13 evimiz kimliği belirsiz kişiler tarafından işaretlendi. Alevi olan bu vatandaşların bundan sonraki süreçte ne tür katliamlara maruz kalacağını, ne tür şiddete maruz kalacakları şimdiden biz kestirebiliyoruz. İnançları, felsefeleri, yaşama biçimleri sürekli bir kalıba oturtulmaya çalışılan biz Aleviler, başkalarına uymak zorunda değiliz. Biz kendi inancımızı, kendi kültürümüzü yaşayacağız. Biz bu topraklarda barışı inşa etmeye çalışacağız” dedi.

Güncelleme Tarihi: 23 Kasım 2017, 10:20

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER