Malatya'da 1 aydır bekletilen HPG cenazeleri işkenceden teşhis edilemiyor

20 HPG'linin cenazesi, Malatya Şehir Mezarlığı'nda bir çadır içerisine konulan dolaplarda bekletiliyor

Malatya'da 1 aydır bekletilen HPG cenazeleri işkenceden teşhis edilemiyor

Eylül ayında yaşamını yitiren 20 HPG'linin cenazesi Malatya Şehir Mezarlığı'nda bekletiliyor. Mezarlık içinde kurulan bir çadıra konulan buzhanelerde bekletilen cenazelerin bir dolaba iki kişi gelecek şekilde bekletildiği belirtilirken,  aileler cenazeleri işkenceden ve bombardımandan dolayı teşhis edemiyor.

DİHA'daki habere göre, bir kısmının bombardıman sonucunda yaşamını yitirmesi bir kısmının da cenazelerine yapılan işkenceden dolayı aileleri tarafından teşhis edilemiyor.

Cenazelerin isimlerinin belirlenebilmesi için örnek veren aileler, DNA testinin sonuçlanması için 1 aydır bekliyor.

HDP'Lİ VEKİL: İŞKENCELERDEN DOLAYI CENAZELER TANINMAYACAK DURUMDA

Suriye, İran, Mardin, Urfa ve Hakkâri'den bugüne kadar 13 ailenin teşhis için geldiğini ve onlara yardımcı olmaya çalıştıklarını söyleyen HDP Malatya İl Eş başkanı Hasan Şahin, yapılan işkencelerden dolayı cenazelerin tanınamayacak bir durumda olduğunu belirterek, cenazelerin işlemlerinin devlet tarafından yavaş yürütüldüğünü belirtiyor.

'ADLİ TIP ÇALIŞMIYORSA BAŞKA ŞEHRE YOLLANSIN'

Teşhis için gelen ailelerin de burada bekletilerek çocuklarının cenazelerine kavuşturulamamasının kabul edilemeyecek bir ayıp olduğunu ifade eden Şahin, cenazelerin DNA işlemlerinin hızlı olabileceği bir ilde yapılması gerektiğini ifade ediyor.

'İŞLEMLER ÇABUK YAPILSIN'

Havaların sıcak olmasından dolayı cenazelerin geç yapılan işlemlerden dolayı bozulduğunu ifade eden Şahin, "Bu konuda yetkililerin bir çabası yok. Bu vahşete karşılık bir çalışma yok. Aileler psikolojik baskıyla baş başa kalıyor. Gidip gelmeleri ayrı sorun, cenazeleri bir türlü alamamaları ayrı bir sıkıntıdır. Ailelerin acısı var, çocuğunu kaybetmiş, bu işlemlerin çabuk yapılması gerekir" diyor.

Güncelleme Tarihi: 03 Ekim 2015, 10:13
YORUM EKLE
YORUMLAR
dimitri
dimitri - 3 yıl Önce

her gerilla icin tazminat verilmesi lazim.

mertt
mertt - 3 yıl Önce

Dimitri efendi sen dava aç konuşacağına git bide bak belki teşhis edecen biri vardır