'Makul şüphe' uygulaması bir kişinin hayatına mal oldu!

Polisle tartıştığı için gözaltına alınan eski haber kameramanı Yılmaz Koçyılmaz yaşamını yitirdi

'Makul şüphe' uygulaması bir kişinin hayatına mal oldu!

Eski haber kameramanı olan Yılmaz Koçyılmaz (45) dün akşam saatlerinde özel aracıyla Ayaş ilçesinden Ankara’ya gelmek isterken, hava koşulları nedeniyle geçişine izin vermeyen trafik polislerinin kendisini yere yatırıp kelepçelemeye çalıştığı sırada kalp krizi geçirerek yaşamını yitirdi.

“Yapmayın tansiyon hastasıyım” uyarısına rağmen yete yatırılıp kelepçelenmesi sırasında Koçyılmaz’ın ölümünü TBMM’ye taşıyan CHP’li Umut Oran, İçişleri Bakanı’na, “’Makul şüphe’ TBMM’den geçmeden uygulayın talimatı mı verildi? Kimdir bu ölümün sorumlusu” diye sordu.

'MAKUL ŞÜPHE' UYGULAMASINDAN MI KAYNAKLI?

CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran, Koçyılmaz’ın arkadaşları tarafından konunun kendisine aktarılması üzerine olayın örtbas edilmemesi için İçişleri Bakanı’na yazılı soru önergesi yöneltti.

Umut Oran, İçişleri Bakanı’nın şu sorulara yanıt vermesini istedi:

* Trafik polisi neden kelepçe takmak istedi?  ‘Zor kullanma’ yetkisine bir trafik polisi tarafından neden gerek duyuldu? Trafik polisi, Polis Vazife ve Salahiyet Kanunu’nun hangi maddesine dayanarak bu yetkiyi kullanmaktadır?

* “Yapmayın ben tansiyon hastasıyım, kelepçelemeyin” diyen bir vatandaşın uyarısını polis memurunun dinlememesi nedeniyle yaşanan ölümün sorumlusu kimdir?

* CNN Türk, TV 8 ve Ulusal Basın Ajansı (UBA) gibi ulusal haber merkezlerinde görev yapmış, rahatlıkla iletişim kurulabilecek bir yapıda olduğu bilinen eski medya mensubu Yılmaz Koçyılmaz’ın kelepçelenmek istenmesinin gerekçesi nedir? Yılmaz Koçyılmaz’ın öldürülmesi, görevli polisin “makul şüphe” uygulamasından mı kaynaklanmaktadır?

* “İç güvenlik paketi” dediğiniz yasa değişikliği henüz TBMM’de görüşülmemişken kolluk tarafından uygulanması yönünde yazılı, sözlü talimat mı verdiniz?

* Ölüme yol açan trafik polisleri kimlerdir?

* Görevini kötüye kullanan, yetki sınırlarını aşan, ölüme sebebiyet veren trafik polisleri hakkında inceleme, araştırma talimatı verdiniz mi?

(Demokrat Haber) 

Güncelleme Tarihi: 11 Şubat 2015, 17:26
YORUM EKLE