Makarna üreticileri: Kimse panik yapmasın, Türkiye'yi makarnaya boğarız

Makarna Üreticileri kaos planı yapılmasına gerek olmadığını söyledi

Makarna üreticileri: Kimse panik yapmasın, Türkiye'yi makarnaya boğarız

Koronavirüs salgınının Türkiye’de de görülmesinin ardından e-ticaret sitelerinden 17 TL’ye varan fiyatlarla satılan makarna, ülkenin gündemine oturdu. Makarna üreticileri ise, “İç piyasa tüketimi yıllık 650 bin ton. Üretim kapasitesi ise 2.9 milyon ton. Kimse panik yapmasın. Her ev makarnaya boğulur” açıklaması yaptı. 

Hürriyet gazetesinde yer alan habere göre, Makarna Üreticileri Sanayicileri Derneği Başkanı ve Nuhun Ankara Genel Müdürü Nihat Uysallı, makarna tartışmalarıyla ilgili gelişmeleri aktardı.

Uysallı, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Bugüne kadar rafta makarnanın fiyatı belliydi. Kargo ve komisyon ücretlerini bunun üzerine ekleyen e-ticaret sitelerinde de raf fiyatının biraz üzerinde fiyatla satılıyordu. Çok basit bir ticaret kuralı işliyordu ve rafta 3 TL’ye makarna varken kimse buralardan makarna almayacağı için sorun olmuyordu. E-ticaret sitelerin makarna satışındaki hacmi o kadar düşük ki. Kimse bugüne kadar kaça sattığıyla ilgilenmiyordu. İnsanlar ne zaman raftaki makarnaya hücum etti, kaotik bir ortam oluştu. E-ticaret siteleri de 17 TL’ye varan fiyatlarla makarna satmaya başladı.”

KİMSE PANİK YAPMASIN, İHRACATI DURDURDUK

“Bu süreçte biz hiçbir zaman makarnaya zam yapmadık” diyen Uysallı, “Vatandaşlar rahat olsun, panik yapmasın. Türkiye’de şu anda 800-900 bin tonluk atıl durum var. Yıllık ihracatımız 1,3 milyon ton, iç piyasa tüketimimiz 650 bin ton. Yıllık üretim kapasitemiz de 2,9 milyon ton. Geçici olarak ihracatı durdurduk. Tutup da kaos planı yapmamıza gerek yok. Gerekirse 15 gün daha ihracatı daha durdururuz, Türkiye’de her ev makarnaya boğulur” şeklinde konuştu.

Ulusal Baklagil Konseyi Başkanı Özdemir, 'Marketlerde fazla talepten dolayı geçici azalma olmuş olabilir. İnsanlar, bakliyat ve makarnaya yöneldi ancak bunlar stoklarda misliyle var' dedi.

Geçen hafta tüketicilerin koronavirüs endişesiyle erzak depolamak istemesi 3 liralık makarnayı bazı internet sitelerinde beş katına çıkardı. Bu siteler, “Fiyatları biz belirlemiyoruz” derken, markalar da hukuki sürece hazırlandıklarını açıklamıştı. 

Türkiye'de ilk koronavirüs vakasının açıklanmasının ardından yurttaşlar kolonya satan mağaza ve marketlere akın etti. Gıda ürünlerine talep arttı. Fırsatçılar hızla ortaya çıktı.

Konuyla ilgili en fazla tepkiyi ise Trendyol sitesi aldı. 1950’lerden bu yana Türkiye pazarında olan Nuh’un Ankara markasının 3,05 lira olarak açıkladığı perakende fiyatı Trendyol’da 15,25 liraydı. Üstelik firma bu fiyata da 45 liradan yüzde 66 indirim yaparak düştüğünü söylüyordu. 

Bunun üzerine ürünün ekran görüntüsünü sosyal medyada paylaşan tüketicilerden Trendyol’a tepki yağdı.

Trendyol ise şikayetlere “Ürün fiyatlarını biz belirlemiyoruz” açıklamasıyla yanıt verdi ve haksız fiyatlandırmaların iletilmesi için müşterilerine bir e-mail adresi verdi. Trendyol’un, “Fiyatları biz değil, bize ürününü veren marka belirliyor” açıklamasının ardından Nuh’un Ankara Makarnası markası da bir açıklama yaptı. 

Beş büyük süpermarket zincirinden alınan 3,05 liralık 500 gram burgu makarna fişlerini paylaşan firma şu açıklamayı yaptı:

"Bazı internet sitelerinde aracı firmalar tarafından satışa sunulan Nuh’un Ankara Makarnası ürünlerinin fiyatları doğru değildir. Bu fiyatlara itibar etmeyiniz ve alışverişlerinizi bu satıcılardan gerçekleştirmeyiniz. Ülkemizin içinde bulunduğu durumdan, markamızı kullanarak çıkar sağlamaya çalışan ve buna izin veren her türlü isim ve firma hakkında gerekli yasal işlemler başlatılacaktır. Fiyatlarımızı market, süpermarket ve discount raflarından takip edebilirsiniz."


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER