Makam aracı almak için tehditle para topladığı iddia edilen müftüye inceleme

  Büyüyen tepkiler ve yapılan şikayetler üzere Bingöl İl Müftülüğü harekete geçip, konuyla ilgili inceleme başlattı

Makam aracı almak için tehditle para topladığı iddia edilen müftüye inceleme

Karlıova İlçe Müftüsü İsa Demirkaynak, iddialara göre ilçedeki 77 imamın banka hesaplarına yatırılan bin 200 TL’lik promosyon ücretlerini sürgün tehdidi ile "bağış” adı altında toplayıp, makam arabası aldı. İmamların tepkileri üzerine Bingöl İl Müftülüğü konuyla ilgili inceleme başlattı.

Bingöl’ün Karlıova ilçesinde son günlerde İlçe Müftüsü İsa Demirkaynak’ın ilçede görevli imamlardan tehdit yoluyla topladığı paralarla aldığı iddia edilen makam aracını konuşuluyor.  

İddialara göre, İlçe Müftüsü Demirkaynak, geçtiğimiz Nisan ayında ilçede görev yapan imamlara Whatsapp  grubundan mesaj atıp, adlarına bankalara yatırılan bin 200'er liralık promosyonu ücretlerini makam aracı almak için kendi hesabına yatırmalarını istedi. 

SÜRGÜNLE TEHDİT ETTİ

Arjin Dilek Öncel'in Mezopotamya Ajansı'nda yer alan haberine göre Demirkaynak, yine iddialara göre hesaplarına yatan promosyon ücretini vermek istemeyen imamları sürgün etmekle tehdit edip, hakaretlerde bulundu.

İlçedeki 77 imamdan toplamda 92 bin 400 TL toplayan Müftü, diğer imamların durumu sosyal medya hesaplarından gündeme getirmesi üzerine Whatsapp gruplarına yeni bir mesaj attı. 

Müftü Demirkaynak, mesajında “Değerli hocalarım. Araç alımı için bağış yapan ve yapmayan bütün hocalarıma teşekkür ediyorum. Araç alma işinden vazgeçtik. Yaptığınız bağışları ihtiyaç duyulan camilere kullanacağız” dedi. 

Ancak sonrasında makam aracı almaktan vazgeçmeyen müftü, alınan yeni araçla poz verdi.

İNCELEME BAŞLATILDI
 
Büyüyen tepkiler ve yapılan şikayetler üzere Bingöl İl Müftülüğü harekete geçip, konuyla ilgili inceleme başlattı. Açıklamada şunlar kaydedildi: "İlimiz Karlıova İlçe Müftülüğüne alınan hizmet aracı ile ilgili olarak bazı yayın organları ve sosyal medya hesaplarında paylaşılan “Müftü, bağış adı altında tehditle para topladı” haberi üzerine İl Müftülüğümüzce açıklama gereği duyulmuştur. Bazı sosyal medya hesaplarına yansıyan haber ve iddialar üzerine konu tarafımızdan incelenmeye alınmış olup, konu ile alakalı olarak Diyanet İşleri Başkanlığından Müfettiş talep edilmek üzere işlem başlatılmıştır. Söz konusu iddialar en kısa sürede Başkanlığımız tarafından görevlendirilecek müfettiş marifetiyle incelenecek ve hukuki işlem tesis edilecektir. Konunun İl Müftülüğümüzce titizlikle takip edildiği hususu; Kamuoyuna saygıyla duyurulur." 
 
 

Güncelleme Tarihi: 21 Ağustos 2020, 23:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER