Mahkemeden açlık grevindeki Güven'i zorla getirme kararı

Mahkeme, Güven'in mahkemeye zorla getirilmesi için kolluğa müzekkere yazılmasına karar vererek duruşmayı erteledi

Mahkemeden açlık grevindeki Güven'i zorla getirme kararı

Diyarbakır 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi, PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması istemiyle 140 gündür açlık grevini sürdüren Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milletvekili Leyla Güven için zorla getirme kararı verdi.

Urfa 6’ncı Ağır Ceza Mahkemesi'nde "örgüt üyesi olmak" suçlamasıyla açılan davada ifade vermediği gerekçesiyle Diyarbakır 5’inci Ağır Ceza Mahkemesinde DTK Eş Başkanı ve Hakkari Milletvekili Leyla Güven’in talimatlı duruşması görüldü.

Öcalan'ın 4 Nisan 2017'deki doğum günü kutlamasında "örgüt propagandası yapmak" suçlamasıyla Güven, Öcalan'ın kardeşleri Mehmet ve Fatma Öcalan hakkında aynı suçlamayla açılan talimatlı duruşmaya, 140 gündür açlık grevinde olan Güven katılmazken, avukatı Serdar Çelebi hazır bulundu.

Duruşmada, Güven'in milletvekili seçilmesinden sonra hakkında açılmış olan dava olduğunun altını çizen avukatı Serdar Çelebi, "Leyla Güven 27'nci dönem milletvekilidir. Yasama dokunulmazlığı devam ettiği dönem içinde kovuşturma olayla ilgili hakkında dava açılmıştır. Bu durum Anayasa'nın 83. Maddesi'ne aykırıdır. Bu nedenle davanın derhal düşürülmesi gerekmektedir. Anayasa'ya aykırı açılan davada, müvekkilimin zorla getirilmesi ya da ifadesinin alınması ayrıca Anayasa'ya aykırıdır. Usule aykırı bu işlemin devam edilmemesini talep ediyoruz. Ayrıca müvekkilim olan milletvekili 140 gündür açlık grevindedir. Ciddi sağlık sorunları baş göstermiştir. Kendisi gelip ifade verecek durumda değildir. Polis zoruyla getirilmesi durumunda hayati risk taşıyacaktır. Bu şartlarda müvekkilimin savunma yapacak imkanı da yoktur. Bu nedenle öncelikle davanın düşürülmesini ve zorla getirilme kararının çıkarılmamasını talep ediyoruz" şeklinde savunma yaptı.

Çelebi, mahkemenin aksi kanaatte olması durumunda davanın düşürülmesi için asıl mahkeme olan Şanlıurfa 6’ncı Ağır Ceza Mahkemesine yaptıkları itirazın sonucunun beklenmesine karar verilmesini istedi.

Mahkeme, Güven'in avukatı Çelebi'nin talebini reddederek, Güven'in mahkemeye zorla getirilmesi için kolluğa müzekkere yazılmasına karar vererek duruşmayı erteledi.

Güncelleme Tarihi: 28 Mart 2019, 11:24

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER