Mahkeme YPG’yi 'terör örgütü' ilan etti

Mahkeme tarafından hazırlanan gerekçeli kararda YPG, PKK/KCK ile bağlantılı olarak sayıldı...

Mahkeme YPG’yi 'terör örgütü' ilan etti

Rojava’da geçtiğimiz yıl yaralanan ve tedavi için getirildiği Mardin’de Halk Savunma Birlikleri (YPG) üyesi olduğu iddiasıyla tutuklanan Rojavalı İsmail Sadık’a 'Silahlı terör örgütüne üye olmak' suçlamasıyla 7 yıl 6 ay ceza verildi.

DİHA'nın haberine göre, Mardin 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından verilen kararla 'terör örgütü' listesinde yer almayan YPG’ye dair Türkiye mahkemelerinde verilen ilk yargı kararı oldu.

Mahkeme tarafından hazırlanan gerekçeli kararda YPG, PKK/KCK ile bağlantılı olarak sayıldı.

Gerekçeli kararda şu ifadelere yer verildi:

“Örgüte yakın kaynaklarca Rojava olarak tabir edilen ve bahsi geçen devlet kurma planına ilişkin coğrafyanın batısında kalan Suriye ülkesindeki topraklardan da ‘Batı Kürdistan’ olarak bahsedildiği bilindiğinden, bölücü terör örgütünün PKK/KCK adı altında ülkemizde yürüttüğü kanlı faaliyetlerini Suriye ülkesi topraklarında da YPG olarak yürüttüğü anlaşılmaktadır.

Örgüt mensuplarının ülkemiz topraklarında PKK/KCK mensubu olarak faaliyet yürütürken, aynı kişilerin sınırın diğer tarafında Suriye topraklarında aynı amaç uğruna yürüttüğü faaliyetler YPG adı altında görülmektedir.

Tüm bu hususlar dahilinde YPG ve YPJ adlı yapılanmaların bölücü terör örgütü PKK/KCK ile birbirine fikri ve organik bağlarla örülü bulundukları, aynı yapının ve ideolojinin ürünü durumunda oldukları anlaşılmaktadır.”

İsmail Sadık’ın avukatı Ali Kahraman ise yaptığı açıklamada: “Nitekim İsmail Sadık, Türkiye sınırlarında herhangi bir suç işleme eylemi olmadığı halde, TCK’da bile PYD’ye ilişkin hiçbir hukuki tanımla olmazken mahkemenin kendince varsayımlarla Sadık’a ceza vermiştir” dedi. 

Güncelleme Tarihi: 31 Ekim 2014, 15:59

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
YORUMLAR
El
El - 5 yıl Önce

el gider mersine, bizimkiler gider tersine, tersine. allah akil versin diyecegim ama allahin akil dagittigi bir merkez yokki. ne diyecegimi bilmiyorum. beter olun insaallah.

serhat taşkesen
serhat taşkesen - 5 yıl Önce

hangi ypg, suriyede murat karayılan savaşıp sınırda yakalanırsa diyeceksiniz ki ypg'liyi tutukladılar. dünya alem iki örgütün aslında tek örgüt olduğunu biliyor.

memocan
memocan - 5 yıl Önce

Zihniyet....degismez bende hem o yargic ve savcilari hemde kokanak sakallalilari sinirde nasil muamale gorduklerinden dolayi terorist ilan ediyorum...t.c...dais..el qaide.esitdir musulman kardesler yesil islam sermayecikeri...hpg.yi yargilamak haddiniza degil.muz cumhuriyeti.,,

A. Nailov
A. Nailov - 5 yıl Önce

tamamen siyasî alinmis karar onun icin de ciddiye alinmaya deymez.

SIRADAKİ HABER