Mahkeme Demirtaş’ı istedi Edirne Valiliği reddetti

Duruşma, 23 Mart’a ertelendi

Mahkeme Demirtaş’ı istedi Edirne Valiliği reddetti

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın mahkemede hazır edilmesini isteyen Ankara 35. Asliye Ceza Mahkemesi’ne Edirne Valiliği “Güvenlik” gerekçesiyle ret cevabı verdi. Demirtaş’ın avukatı Kenan Maçoğlu, “Edirne Valiliği mahkemenize talimat yazmıştır” diye tepki gösterdi. 

Edirne F Tipi Cezaevi’nde tutulan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın attığı bir twit nedeniyle yargılandığı davanın 4’üncü duruşması, Ankara 35. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Demirtaş’ın duruşmaya hazır edilmesi isteyen mahkemeye Edirne Valiliği ret cevabı verdi. 

Duruşmaya, HDP’nin avukatları katıldı. Demirtaş’ın mahkemeye gönderdiği 15 sayfalık dilekçesinde duruşmaya bizzat katılmak istediğini belirterek Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi’yle (SEGBİS) duruşmaya katılmayacağını kaydetti. Edirne Valiliği’nin ise, Demirtaş’ın mahkemede hazır edilmesini isteyen Ankara 35. Asliye Ceza Mahkemesi’ne gönderdiği yazı duruşmada okundu. Valilik, Demirtaş’ın “Geniş bir çevreye sahip olduğu için duruşmaya getirilmesinin güvenlik riski oluşturacağı” gerekçesini ileri sürerek duruşmada hazır edilmeyeceğini bildirdi.

EDİRNE VALİLİĞİ MAHKEMEYE TALİMAT YAZMIŞ’

Avukat Kenan Maçoğlu, Demirtaş’ın duruşmada hazır edilmesi gerektiğini, mahkemenin daha önce verdiği “hazır edilme” kararından dönmemesi gerektiğini belirtti. “Edirne Valiliği mahkemenize talimat yazmıştır” diyen Maçoğlu’nun sözünü kesen Mahkeme Başkanı “Talimat söz konusu değil, avukat bey” dedi. Maçoğlu ise ısrarla Edirne Valiliğin gönderdiği yazının “talimat” niteliğin taşıdığını vurguladı. 

‘DEVLET DURUŞMANIN GÜVENLİĞİNİ SAĞLAMIYOR’

Demirtaş’ın başka bir dosyadan bir yıl önce tutuklandığını hatırlatan Maçoğlu, “Bir yıl önce Demirtaş’ı gözaltına alıp tutuklayan ve aynı gün helikopterle cezaevine götüren devlet, Ankara’nın göbeğinde bir duruşmanın güvenliğini sağlamıyorsa bu devletin ayıbıdır. Demirtaş, Meclis’te grubu bulunan bir partinin eş genel başkanı ve milletvekilidir. Konuşmaları ve attığı twit kürsü dokunulmazlığı kapsamında değerlendirilmelidir" diye konuştu. Maçoğlu, son olarak Demirtaş’ın beraatını istedi.

‘DEMİRTAŞ’A SEGBİS DAYATILIYOR’

Mahkeme verdiği ara kararında Demirtaş’ın elinin kelepçelenmek istendiği için duruşmaya katılmamasını “bahane” olarak değerlendirirken, Demirtaş’ın bir sonraki duruşmaya SEGBİS yoluyla katılmadığı takdirde savunma yapmamış sayılacağının kendisine tebliğ edilmesine karar verdi.

Duruşma, 23 Mart’a ertelendi. 

Demirtaş, 11 Eylül 2015 tarihinde sokağa çıkma yasaklarına ilişkin attığı “Halk karşısında bütün ordular çaresizdir” twiti üzerine hakkında başlatılan "Türkiye Cumhuriyeti hükümetini, yargı organlarını, askeri veya emniyet teşkilatını aşağılamak" iddia ile yargılanıyor.

KAYNAK: Mezopotamya Ajansı 

Güncelleme Tarihi: 24 Kasım 2017, 22:18

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER