Mahkeme, Demirtaş'a son kez süre verdi

Duruşma 30 Nisan'a ertelendi

Mahkeme, Demirtaş'a son kez süre verdi

HDP'nin önceki dönem Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve Sırrı Süreyya Önder’in Newroz konuşmaları nedeniyle yargılandıkları dava görüldü. Önder ve Demirtaş’ın katılmadığı duruşmada mahkeme avukatların tüm taleplerini reddetti. Mahkeme Demirtaş’a savunma için son kez süre verdi.
 
İstanbul'da 2013'te yapılan Newroz kutlamasında yaptıkları konuşma nedeni ile tutuklu Halkların Demokratik Partisi (HDP) önceki dönem Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ile tutuksuz HDP Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder hakkında "örgüt propagandası yapmak" iddiasıyla açılan davanın 5’inci duruşması Silivri’de bulunan Alibey Duruşma Salonu’nda görüldü.

‘HEYET DOSYADAN ELİNİ ÇEKMELİ’

Duruşma avukatların usul tartışmalarına dair söz alması ile başladı. İlk olarak konuşan Avukat Ramazan Demir, mahkeme heyetinin ilk duruşmada reddedildiğini hatırlatarak, reddedilen bir heyetin, ret talebine ilişkin bir karar verilene kadar usule ve esasa ilişkin her hangi bir karar veremeyeceğini, dosyadan elini çekmesi gerektiğini söyledi. Buna rağmen heyetin müvekkili Selahattin Demirtaş'ın savunmasını hazırlaması için CMK'de olmayan bir hükümle kesin süre verdiğini ifade eden Demir, bunun yok hükmünde bir karar olduğunu, bu karardan dönülmesi gerektiği dile getirdi. 

Demir, Demirtaş ve Önder'in konuşma kayıtlarının çözülmesi yönündeki taleplerini bir kez daha dile getirerek, "CD çözüm yapılmadan, yapılan konuşmanın içeriği bütün taraflar tarafından kabul edilebilir bir somutluğa kavuşturulmadan yargılama ilerleyemez. İşlemelere devam edilemez. Dolayısıyla Sırrı Süreyya Önder'in bir önceki celse ifade ettiği üzere HDK olarak söylenen bir kelimenin polis tutanağına HPG olarak geçilmesi bunun en büyük göstergesidir. Sanık 'eğer ben bunu söylemedim' derse heyetin yapacağı şey tarafsız bağımsız bilirkişiye söz konusu konuşmanın görüntülerini inceletmek ve dökümünü yapmaktır. Sanık 'ben bunu demedim' diyorsa ve buna rağmen mahkeme heyeti 'ben bunu söylediğini kabul ediyorum' derse ya müneccim ya da kötü niyetlidir. Ne önceki celselerde, ne bu celsede ne de bundan sonraki celselerde usule ilişkin itirazlarımız dikkate alınmazsa esasa geçilmesine izin vermeyeceğiz. Usule aykırı yürütülen bu yargılamanın sizin istediğiniz şekilde ilerlemesine müsaade etmeyeceğiz" diye konuştu. 
 
‘SAVUNMA KISITLANIYOR’
 
Avukat Arzu Kayaoğlu ise daha önceki duruşmalarda mahkeme heyetine ilettikleri usule ilişkin itirazlarını dile getirdi. Kayaoğlu, "Reddi hakim talebinde bulunduk ancak siz esasa ilişkin ara karar oluşturdunuz. Esasa ilişkin savunma istediniz. Sizin yapabileceğiniz şey tutukluluk durumunu incelemektir. Oluşturmuş olduğunuz ara karar savunmanın ve ifade özgürlüğünün kısıtlanması anlamına geliyor" dedi. Kayaoğlu, usule ilişkin taleplerinin mahkeme tarafından reddedilmesinin gerekçesiz olduğunu ve taleplerinin hukuki gerekçelerin yazılması gerektiğini dile getirdi. 
 
MAHKEME AVUKATA MÜDAHALE ETTİ
 
Kayaoğlu'nun taleplerini sıraladığı sırada mahkeme başkanı, "Bu taleplerinizi daha önce dile getirmiştiniz" dedi. Kayaoğlu ise, "Evet dile getirmiştim. 40 defa daha dile getireceğim" diye yanıt verdi. Kayaoğlu, önceki taleplerine ek olarak, söz konusu konuşmanın çözümünü yapan polisler hakkında "FETÖ" soruşturmaları kapsamında işlem yapılıp yapılmadığının araştırılmasını istedi. 
 
Avukat Bilal Kalkan ise yargılamanın "tiyatro"dan ibaret olduğunu söyledi. Mahkeme başkanı buna tepki göstererek, uyarıda bulundu. 
 
Avukat Murat Arksak ise, hakikati ortaya çıkarmak için duruşma salonunda bulunduklarını kaydederek, "Dava konu suçlama bir konuşma. Sizin bu konuşmayı somut olarak önümüze koymanız gerekiyor" dedi. 
 
SON KEZ SÜRE VERİLSİN TALEBİ
 
Avukat savunmaları ardından söz alan iddia makamı, avukatların dava konusu konuşma kayıtlarının tarafsız-bağımsız bilirkişi tarafından incelenmesi talebinin kabulüne, usule ilişkin diğer tüm taleplerin reddine ve Demirtaş'ın esas hakkındaki savunmasını yapması için son kez süre verilmesini talep etti. İddia makamının Sırrı Süreyya Önder'in daha önceki duruşmada usule ilişkin yaptığı savunmayı esas savunma olarak değerlendirmesi dikkat çekti.
 
USULE İLİŞKİN TÜM TALEPLER RET EDİLDİ
 
Mütalaa ardından duruşmaya kısa bir ara veren mahkeme heyeti, usule ilişkin tüm talepleri reddetti. Konuşma kayıtlarının tarafsız-bağımsız bilirkişi tarafından incelenmesi talebini de reddeden mahkeme, Demirtaş'a esasa ilişkin savunma için son kez süre verdi. Önder'in usule ilişkin yaptığı savunma esas savunma olarak kararda yer aldı. Duruşma 30 Nisan gününe ertelendi. 
 
30 Nisan'daki duruşma, Silivri Cezaevi Kampüsü'nün karşısında bulunan 2 nolu duruşma salonunda görülecek.

Güncelleme Tarihi: 17 Nisan 2018, 08:35

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER